ایران رتبه چهارم دنیا در حوزه نانو را همچنان حفظ کرده است

رییس سومین همایش نانو پزشکی و نانو ایمنی با اشاره به اینکه ایران جایگاه ویژه‌ای در حوزه فناوری نانو در سطح جهانی به دست آورده است، گفت: رتبه چهارم دنیا در حوزه نانو تکنولوژی را از سال ۱۳۹۶ بدست آورده‌ایم و کماکان این جایگاه را حفظ کردیم.

به گزارش فراسو، دکتر سیدمهدی ریاضت روز یکشنبه در نشست خبری سومین همایش نانو پزشکی و نانو ایمنی در محل دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: فاصله بسیار زیادی با کشورهای همسایه داریم و رقیب‌های اصلی ما کشورهایی مانند چین، هندوستان، کره جنوبی و کشورهای اروپایی هستند.

وی اظهار داشت: در سال میلادی گذشته بیش از ۱۰ هزار و ۴۰۰ مقاله در نشریه معتبر ISI منتشر شده است و از لحاظ رتبه‌بندی مقالات، ما جایگاه چهارم دنیا را تثبیت کردیم.

ریاضت با اشاره به اینکه در سند ۱۰ ساله دوم فناوری نانو تکنولوژی آمده است که از مرحله تولید علم و توسعه نیروی انسانی رد شده‌ایم، گفت: به وضعیت خوبی در تولید علم رسیدیم و در این سند، بر تجاری سازی، صادرات و ایجاد شرکت‌های بین‌المللی و همکاری‌های بین‌المللی تاکید شده است.

رییس سومین همایش نانو پزشکی و نانو ایمنی افزود: ایران بیش از ۳۵ هزار نفر دانش آموخته و فناور در حوزه نانو دارد که بخشی از آن مربوط به حوزه پزشکی است.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۲۲۰ شرکت دانش بنیان در این حوزه فعال هستند، گفت: از این تعداد، نزدیک به ۳۰ شرکت در حوزه پزشکی هستند که بیش از ۶۶۰ محصول شناسنامه‌دار در حوزه‌های مختلفی مانند نساجی و دارو را تولید کردند.

ریاضت افزود: گردش مالی در فناوری نانو از سال ۱۳۹۴ گرچه کوچک بوده ولی هر سال ۲ برابر شده است و در سال ۹۶ نزدیک به ۷۰۰ میلیارد تومان که در سال بعد به بیش از هزار میلیارد تومان و امسال پیش بینی می‌کنیم که تا پایان سال از ۲ هزار میلیارد تومان خواهد گذاشت.

 

لینک کوتاه خبر: http://farasoonews.ir/VEHOmzارسال