سفرهای داخلی تاسیسات گردشگری را درگیر نمی کند

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به شکل و فرهنگ سفرهای داخلی مردم گفت: این نوع سفرها به رونق تاسیسات گردشگری کمک نمی کند.

به گزارش فراسو، معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، ولی تیموی در چهلمین نشست ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر گفت: سفرهای تابستانی آغاز شده و هماهنگیها برای افزایش سطح کیفی و کمی خدمات یک نیاز ضروری است.

وی تصریح کرد: با وجود شرایط اقتصادی فعلی، مردم سفر را در سبد خانوار خود دارند، چراکه معتقدند سفر نشاط و شادابی لازم را در انسان به وجود می آورد، اما آنچه باید مورد توجه قرار گیرد، فرهنگ سازی سفر است.

تیموری ادامه داد: تمام دستگاه‌های عضو ستاد می توانند در حوزه فرهنگ سازی سفر همکاری داشته باشند، اینکه چگونه سفر کنیم که آثار منفی آن به حداقل و آثار مثبت آن به حداکثر برسد، سفرهای داخلی ما امروز در حد بالایی است اما متاسفانه سفرها، تاسیسات گردشگری را درگیر نمی‌کند.

معاون گردشگری اضافه کرد: اگر این روند اصلاح شود، کم رونق بودن فعالیتها در حوزه تاسیسات گردشگری را شاهد نخواهیم بود، گردشگران داخلی به میزانی هستند که می توانند چرخه اقتصاد ما را پررونق نگه دارند، اما متاسفانه سفرها انفرادی است و فعالان بخش خصوصی گردشگری کمتر دخیل هستند.

وی افزود: زمانی که سفر انفرادی است آسیب ها هم بیشتر می شود، چراکه فرصت برای برنامه ریزی و توزیع درآمد حاصل از گردشگری از متولیان گرفته می شود، همچنین آسیب های اجتماعی سفرهای انفرادی هم بیشتر است، متاسفانه تمام خدمات و مزایای صنعت گردشگری تحت الشعاع این آسیب های اجتماعی قرار می گیرد.

تیموری تصریح کرد: هر گردشگر باید قوانین و مقررات کشور و مقصد سفر را رعایت کند، گردشگری به هیچ عنوان رفتارهای هنجارشکنانه را تایید نمی کند.

معاون گردشگری ادامه داد: دستگاه هایی که برنامه ها و اقدامات فرهنگی دارند می توانند در این بخش ما را کمک و همراهی کنند تا فرهنگ سفر را در کشور گسترش دهیم، باید در کنار این زحمات و خدمات، سفرهای برنامه ریزی شده و با کمترین آسیب به جوامع محلی اتفاق بیفتد.

وی افزود: کمیته فرهنگی در ذیل ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر برای افزایش همکاری های دستگاه های عضو ستاد در فرهنگسازی و کاهش آسیب های سفر تشکیل می شود.

تیموری تصریح کرد: اگر ما بتوانیم سفرهای برنامه ریزی شده را تدارک ببینیم به نفع مردم خواهد بود و آسیب های سفر نیز به حداقل می رسد، بسته های سفر باید ویژگی ها و مزیت هایی داشته باشد که مردم به استفاده از آن تشویق شوند، دستگاه ها و بخش خصوصی گردشگری باید در این زمینه همراهی و همکاری داشته باشند.

معاون گردشگری ادامه داد: ارائه خدمات در حوزه حمل و نقل و اقامت با قیمت حداقلی مردم را به استفاده از بسته های سفر مشتاق می‌کند، همچنین با این اقدام می‌توانیم از ازدحام و ترافیک در ایام تعطیلات در برخی مسیرها جلوگیری کنیم و به این ترتیب سفر در ایام سال توزیع می شود.

بخش خصوصی و تاسیسات گردشگری باید درگیر سفر باشند

حرمت الله رفیعی رئیس انجمن دفاتر خدمات گردشگری نیز در این نشست گفت: سفر جزو مواردی است که در قرآن بارها به آن اشاره شده است و ما از این مقوله غافل شده‌ایم، سفر امروز خوشبختانه در سبد خانوار مردم قرار گرفته اما برنامه ریزی درستی برای آن صورت نگرفته است.

وی تصریح کرد: استانداران و مسئولان استانی باید در جلسات ستاد حاضر شوند تا برنامه‌های خود را در مورد توسعه گردشگری و ارائه خدمات به مسافران ارائه کند، کار گردشگری را باید متولی بخش گردشگری بر عهده بگیرد، بخش خصوصی و تاسیسات گردشگری باید درگیر سفر باشند.

رفیعی افزود: اتفاقی که در سد لفور افتاد هیچ ارتباطی به صنعت گردشگری نداشت، حتی مکانی که این افراد حضور داشتند نیز مکانی در اختیار حوزه گردشگری نبوده است، سایت‌ها و دفاتر خدمات گردشگری غیرمجاز باید شناسایی شوند و از فعالیت آنها جلوگیری شود.

رئیس انجمن دفاتر خدمات گردشگری ادامه داد: در زمان افزایش سفر باید اول ظرفیت هتل‌ها، بوم گردی‌ها و اقامتگاه‌ها تکمیل شود و بعد از مدارس و سایر مراکز اقامتی دستگاهها استفاده شود، چراکه میلیاردها تومان اعتبار برای ساخت این هتل‌ها در کشور هزینه شده است.

وی افزود: تورها حق ندارند هنجارشکنی کنند و با اینگونه موارد برخورد می شود، گردشگری می‌تواند اقتصاد کشور را نجات دهد و همه باید به این باور برسند.

در این نشست اعضای ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر نظرات و پیشنهادات خود را در مورد دستورالعمل ارتقای خدمات ستاد ارائه کردند.

همچنین در این نشست مقرر شد دستوالعمل اجرایی ساماندهی و ارتقای خدمات سفر ویژه تابستان ۹۸ در طول یک هفته از سوی دستگاه های عضو ستاد مورد بازبینی قرار بگیرد و پس از آن تصویب و ابلاغ شود.

لینک کوتاه خبر: http://farasoonews.ir/nynxt