رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو خبر داد: کاهش ۷۰ الی ۱۳۰ میلیونی قیمت مونتاژی‌ها

رئیس اتحادیه فروشندگان در خصوص قیمت‌های خودرو در بازار گفت: به طور کلی روند بازار به صورت کاهشی بوده ضمن این که قیمت مونتاژی‌ها بین ۷۰ الی ۱۳۰ میلیون تومان کاهش داشته است.

به گزارش فراسو به نقل از گسترش‌نیوز، سعید موتمنی،‌ رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو  در خصوص قیمت‌های بازار اظهار کرد: در هفته اخیر روند قیمت خودرو در بازار کاهشی و به صورت لحظه‌ای بوده است و لازم به ذکر است که در این بازار خریدار وجود ندارد. طی روزهای گذشته با توجه به کاهش نرخ ارز به این مسئله بیشتر دامن زده شد و خریدار به بازار مراجعه نمی‌کند. برخی از افراد با قیمت بالا خریداری کردند و برخی دیگر نیز تصور می‌کنند که قیمت خودرو دوباره بالا می‌رود.

کاهش قیمت انواع خودروها

وی در رابطه با قیمت انواع خودروها در بازار گفت: اگر قیمت خودروهای مونتاژ را بررسی کنید بین ۷۰ الی ۱۳۰ میلیون تومان کاهش صورت گرفته است. به عنوان مثال هیوندای اکسنت از ۳۷۵ به ۲۹۰ میلیون تومان و پژو ۲۰۰۸ از ۴۸۰ به ۳۵۰ میلیون تومان رسیده است و حتی با این وجود نیز خریدار وجود ندارد. این شرایط برای محصولات داخلی و وارداتی نیز وجود دارد و به طور کلی می‌توان گفت قیمت تمامی خودروها با کاهش مواجه شده است. در حال حاضر قیمت‌های کاذب کاملا فروکش کرده و دلیل گرانی‌های اخیر خودرو نیز دستکاری قیمت‌ها بود.

عدم نظارت بر قیمت خودروسازان

موتمنی درباره قیمت‌گذاری خودروسازان اعلام کرد: ما شورای رقابت را کنار گذاشیتم و نظارتی بر قیمت‌ها و عملکرد خودروسازان وجود نداشت. بر همین اساس خودروساز نیز تلاش می‌کرد تا کالای خود را با بالاترین قیمت بفروشد. در ادامه خودروساز فروش خود را متوقف می‌کند و ورودی را می‌بندد تا قیمت‌ها در بازار افزایش پیدا کند و بعد از آن محصولات خود را با پنج درصد کمتر از حاشیه بازار به فروش برساند. این مورد منطقی نیست و یک سری نیز از طرح ذکر شده حمایت می‌کردند. قیمت تمام شده کالا باید مشخص شده باشد و پس از آن اقدام به فروش کنند.

شورای رقابت ورود پیدا کند

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران در پایان گفت: قیمت هر کالایی را بازار بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می‌کند و ما شرایط رقابتی نداریم. در حال حاضر در زمینه خودرو انحصار داریم و باید درصد سود مشخص شده باشد. برای نمایشگاه‌دارن درصد سود تعیین شده است و در صورتی که خودرو با قیمت بالاتر فروخته شود، فروشنده باید جریمه پرداخت کند. زمانی التهابات فروکش می‌کند که خودرو در بازار وجود داشته باشد و در صورتی که قیمت بالا برای یک خودرو تعیین شود، خریدار که به سایت مراجعه می‌کند اقدام به خرید آن خودرو نخواهد کرد. شورای رقابت باید ورود پیدا کند و قیمت تمام شده خودروها مشخص شود.

لینک کوتاه خبر: http://farasoonews.ir/DKYQr