کاهش ارزش پول پاکستان در برابر دلار دوباره رکورد زد

ارزش واحد پولی پاکستان پس از توافق اخیر این کشور با صندوق بین المللی پول برای دریافت وام ۶ میلیارد دلاری، دوباره با کاهش چشم گیری مواجه شد.

به گزارش فراسو، رسانه های پاکستانی امروز (پنجشنبه) گزارش دادند که ارزش روپیه در برابر دلار آمریکا در بازارهای اسلام آباد و سایر مراکز تجاری پاکستان به پایان ترین سطح خود رسیده است.

طبق آمار ارائه شده امروز از سوی بازارهای ارزی پاکستان، قیمت هر دلار در پاکستان به ۱۴۷ روپیه رسیده و این کاهش ارزش واحد پولی پاکستان مشکلات جدیدی از جمله افزایش بدهی های خارجی این کشور را به دنبال داشته است.

کارشناسان اقتصادی پاکستان معتقدند که با دریافت وام شش میلیارد دلاری اسلام آباد از صندوق بین المللی پول بدهی های خارجی پاکستان طی دو سال آینده از ۹۰ میلیارد به ۱۲۰ میلیارد دلار افزایش خواهد یافت.

از سوی دیگر برخی از منابع اقتصادی مدعی هستند که دولت پاکستان کاهش ارزش واحد پولی خود را طبق خواسته صندوق بین المللی پول انجام داده و احتمال می رود تا ساعات و روزهای آینده این ارزش بیش از این کاهش یابد.

این در حالی است که دولت فعلی پاکستان به نخست وزیری «عمران خان» با توجه به کسری مالی و بحران اقتصادی خود به رغم مخالفت جناح سیاسی و اقتصادی این کشور، برای دریافت وام جدید مجبور به مراجعه به صندوق بین المللی پول شد و اخیرا نیز طرفین برای اعطای وام ۶ میلیارد دلاری به اسلام آباد در طول ۳ سال به توافق نهایی رسیدند.

پاکستان که پیش تر ۲۱ بسته کمک مالی از صندوق جهانی پول دریافت کرده بود، اکنون در کنار آرژانتین به عنوان کشورهایی محسوب می شوند که بیشترین تعداد وام را از این نهاد جهانی تقاضا کرده اند.