مشاور وزیر جهاد کشاورزی:امسال ۱۴ میلیون تن گندم در کشور تولید می‌شود

مجری طرح گندم کشور گفت: برآورد اولیه تولید گندم در اسفند ماه حدود ۱۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تن بود که با توجه به خسارت های ناشی از بارندگی‌های شدید و سیلاب ها، تا امروز ۳۵۰ تا ۷۰۰ هزار تن کاهش تولید را تخمین می‌زنیم.

به گزارش فراسو به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، «اسماعیل اسفندیارپور» افزود: منتظر گزارش ها و آمارهای جدید استان ها از میزان خسارت های سیل به تولید گندم هستیم.

وی اظهارداشت: در مجموع ۲۰۰ هزار هکتار از اراضی آبی و دیم گندم در استان های خوزستان، لرستان و گلستان دچار خسارت و آبگرفتگی شده اند که ۱۶۰ هزار هکتار آن مربوط به استان خوزستان است.

وی با بیان این که به علت بارندگی ها و پراکنش زمانی مناسب بارش در پاییز سال زراعی جاری انتظار تولید خوب در حوزه گندم را داشتیم، گفت: ما همچنان روی نظرمان هستیم و تامین این محصول با تولید داخل انجام می شود.

اسفندیاری پور با بیان این که برداشت گندم از استان های سیستان و بلوچستان، بوشهر، هرمزگان، جنوب فارس، جنوب خوزستان و جنوب کرمان در منطقه جیرفت و کهنوج به تدریج آغاز شده است، تصریح کرد: تاکنون در سطح بیش از هشت هزار هکتار برداشت گندم صورت گرفته است.

وی آثار بارندگی ها برای گندم آبی و به ویژه اراضی دیم را مثبت ارزیابی و سطح اراضی گندم دیم را در سال زراعی جاری ۴ میلیون هکتار عنوان کرد.

وی گفت: اراضی دیم از نظر رطوبت و بارندگی در سال های گذشته در مضیقه بودند، اما امسال شرایط مطلوبی دارند.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی درباره افزایش بیماری‌ها در حوزه گندم به کشاورزان هشدار داد و افزود: امسال با توجه به میزان بارندگی ها و رطوبت، شرایط برای توسعه بیماری های گندم فراهم است و کشاورزان باید در کنار آفت سن و علف های هرز به بیماری‌ها نیز توجه داشته باشند و مبارزه با انواع بیماری ها را در دستور کار قرار دهند.

بر اساس گزارش های وزارت جهاد کشاورزی تا ۲۵ فروردین ماه امسال وقوع سیل بیش از ۱۳ هزار میلیارد تومان خسارت به تولیدکنندگان زیربخش های مختلف بخش کشاورزی وارد کرد که بیشترین خسارت‌ها مربوط به ۲۰۰ هزار هکتار اراضی گندم و سه هزار میلیارد تومان خسارت به کشت و صنعت استان خوزستان بوده است.

در بیست و یکم فروردین ماه امسال شورای اقتصاد به طور رسمی نرخ مصوب خرید تضمینی گندم معمولی و نان را برای هر کیلوگرم یک هزار۷۰۰ تومان و گندم دروم را یک هزار و۷۷۰ تومان با افت مفید چهار درصد و افت غیرمفید یک درصد ابلاغ کرد.

طبق قانون وزارت جهادکشاورزی هر سال باید در اواخر مردادماه نرخ خرید تضمینی کارشناسی شده توسط دولت را تا پیش از آغاز فصل زراعی جدید ارایه و تا پایان شهریورماه نرخ ها به کشاورزان اعلام شود.

وزارت جهادکشاورزی نرخ پیشنهادی خرید تضمینی محصولات کشاورزی از جمله گندم را در اوایل شهریورماه هر سال تعیین و به شورای اقتصادی ارایه می دهد تا پس از بررسی های کارشناسی در شورای اقتصاد و پیش از آغاز فصل کشت، نرخ نهایی شده به کشاورزان اعلام شود.

براساس مصوبه شورای اقتصاد در سال زراعی ۹۷-۹۶ هر کیلوگرم گندم معمولی (نان) با افت مفید چهار درصد و افت غیرمفید ۲ درصد به مبلغ یک هزار و ۳۰۰ تومان و گندم دوروم یک هزار و ۳۳۰ تومان خریداری شد.

پیش از این نرخ خرید تضمینی گندم برای سال زراعی ۹۸-۹۷ به شکل غیررسمی اعلام شده بود که اکنون، این قیمت به طور رسمی ابلاغ شده است.

بر اساس سیاست وزارت جهادکشاورزی برای سال زراعی ۹۸-۹۷ تولید حدود ۱۴ میلیون تن گندم هدف گذاری شده است، در حالی که در سال زراعی ۹۷-۹۶ نزدیک به ۹٫۵ میلیون تن گندم به ارزش ۱۲ هزار و ۵۱ میلیارد تومان از کشاورزان خریداری شد.

سال زراعی ۹۶-۹۵ نیز نزدیک به ۹ میلیون تن گندم به ارزش بیش از ۱۱۴ هزار میلیارد ریال خریداری شده بود.

خرید تضمینی گندم سالیانه از اواخر اسفندماه از شهرستان سرباز در استان سیستان و بلوچستان و مناطق گرمسیر آغاز می شود و تا روزهای پایانی مهرماه در دیگر استان های کشور (از سواحل خزر تا مناطق سردسیر) تداوم دارد.