تثبیت نرخ سود توسط بانک مرکزی کلمبیا

کارشناسان اقتصادی بر این باور هستند بانک مرکزی کلمبیا به دلیل شرایط مناسب تورمی و اقتصادی این کشور نرخ سود را همان ۴.۲۵ درصد حفظ کند.

به گزارش فراسو، تحلیل‌گران اقتصادی در نظر سنجی رویترز اعلام کردند ۷ عضو هیات مدیره بانک مرکزی کلمبیا نرخ بهره را بدون تغییر در جلسه این هفته خود حفظ خواهند کرد که علت آن به نبود فشار بر روی تورم و رشد اقتصادی این کشور بر می گردد.

این نظرسنجی حاکی از آن دارد که سیاست گذاران پولی بانک مرکزی کلمبیا نرخ بهره را حداقل تا ماه دسامبر سال جاری میلادی بدون تغییر نگه دارند.

در همین حال انتظار می رود نرخ بهره در کلمبیا ۴.۲۵ درصد بماند که برای یکسال نرخ بهره در این کشور بدون تغییر باقی می ماند.

به گفته تحلیل‌گران اقتصادی انتظار می رود بانک مرکزی کلمبیا فقط یک مرتبه نرخ بهره را در سال جاری میلادی و آن هم ۲۵ نقطه پایه افزایش دهد.

همچنین برخی دیگر از کارشناسان اقتصادی معتقد هستند که نرخ بهره در کلمبیا در سال ۲۰۲۰ میلادی به ۴.۷۵ درصد افزایش پیدا خواهد کرد.

بر پایه این گزارش، انتظار می‌رود نرخ تورم کلمبیا در سال جاری میلادی با کمی افزایش به ۳.۳ درصد برسد که پیش از این رقم ۳.۲ درصد برآورد شده بود.

در ماه جاری میلادی قیمت مصرف کننده ۰.۳۹ درصد افزایش پیدا خواهد کرد و انتظار از تورم سالانه ۳.۱۵ درصد است.

پیش‌بینی از رشد اقتصادی کلمبیا در سال ۲۰۱۹ میلادی با کمی کاهش ۳.۲۵ درصد است که در ماه گذشته میلادی رقم ۳.۳ درصد برآورد شده بود.

انتظار می‌رود اقتصاد کلمبیا به دلیل پدیده «النینو»، اختلال در عرضه محلی و کاهش تدریجی ارزش پزو با فشارهای افزایشی ملایم روبرو شود.