پرواز بزرگترین هواپیمای جهان برفراز کالیفرنیا

«استراتولانچ»، بزرگترین هواپیمای حال حاضر جهان بر فراز ایالت کالیفرنیای آمریکا به پرواز درآمد.

به گزارش سروش خبر به نقل از دیلی بیست، این هواپیمای غول پیکر دیروز پس از بلند شدن از پایگاه هوایی و فضایی موهاوی، به مدت ۲ ساعت و نیم به پرواز بر فراز صحرای کالیفرنیا ادامه داد.

«استراتولانچ» که بال هایی بزرگتر از یک زمین فوتبال آمریکایی دارد، دارای دو بدنه، ۲۸ چرخ و ۶ موتور بزرگ ۷۴۷ است و از آن در پرتاب موشک به فضا استفاده خواهد شد.

به گزارش سی ان ان، بنابر برنامه ریزی های انجام شده، هواپیمای مذکور تا ارتفاع ۳۵ هزار فوتی پایگاه موهاوی بالا خواهد رفت و در این ارتفاع، خلبانان موشک حامل ماهواره را به فضا پرتاب می کنند. پس از پرتاب موشک، هواپیما به پایگاه بازخواهد گشت و موشک پرتاب شده نیز پیش از بازگشت به زمین ماهواره مربوطه را مستقر کرده و سپس همچون شهاب سنگی در آسمان می سوزد.

طرح اولیه ساخت این هواپیما از سوی پل آلن از بنیانگذاران میلیاردر شرکت مایکروسافت ارائه شد. وی همیشه رویای آن را در سر داشت تا هواپیمایش بتواند به شیوه ای مقرون به صرفه و آسان، ماهواره ها و حتی افراد را به فضا بفرستد.

هرچند مرگ آلن در ماه اکتبر (مهر- آبان)، سرنوشت استراتولانچ را در هاله ای از ابهام فرو برد، اما شرکت هوا‌فضای «سامانه‌های استراتولانچ» با وجود تمامی مشکلات سرانجام توانست این هواپیما را برای پرواز آماده کند.
ارسال