اتحادیه آفریقا به شورای نظامی سودان ۲ هفته فرصت داد

شورای ‘صلح و امنیت’ اتحادیه آفریقا هشدار داد که اگر شورای نظامی انتقالی سودان ظرف ۱۵ روز آینده قدرت را به دولتی مدنی واگذار نکند، عضویت این کشور در اتحادیه آفریقا به حالت تعلیق در خواهد آمد.

به گزارش فراسو به نقل از روزنامه ‘القدس العربی’ چاپ لندن، ‘بانکولی ادیوه’ رییس کنونی شورای صلح و امنیت اتحادیه آفریقا دیروز (دوشنبه)در کنفرانسی مطبوعاتی پس از نشست این شورا در ‘ادیس ابابا’ پایتخت اتیوپی، بر ضرورت احترام به خواسته ملت سودان تاکید کرد و گفت: ما برکناری رییس جمهور قانونی و انحلال دولت را به شدت محکوم می کنیم و با انحلال پارلمان و انتقال قدرت به ارتش به مدت دو سال مخالف هستیم و از پیامدهای آن بر شرایط منطقه و قاره آفریقا نگرانیم.

شورای صلح و امنیت اتحادیه آفریقا یکی از مهم ترین بازوهای این اتحادیه است که مسؤولیت حفظ صلح و ثبات را در این قاره بر عهده دارد.

پنجشنبه گذشته (۲۲ فروردین ماه) با بالا گرفتن اعتراضات مردمی در سودان و به منظور کنترل اوضاع، ژنرال ‘عوض بن عوف’ وزیر دفاع و یکی از نزدیک ترین چهره ها به کانون قدرت، بیانیه برکناری عمر البشیر رئیس جمهوری و نیز برقراری سه ماه حالت فوق العاده و یک ماه محدودیت رفت و آمد را قرائت کرد.

ژنرال بن عوف اعلام کرد که یک شورای انتقالی نظامی به مدت دو سال اداره سودان را برعهده خواهد گرفت و از آن پس حکومتی مردمی بر سر کار خواهد آمد.

در ادامه این تحولات و با توجه به تداوم اعتراض های عمومی به حکومت ژنرال ها، بن عوف وزیر دفاع البشیر از راس شورای انتقالی نظامی کنار رفت و جای خود را به ‘عبدالفتاح البرهان’ داد.

تظاهرات مردم سودان علیه البشیر از دسامبر ۲۰۱۸ (آذر- دی ۹۷ ) شروع و موجب شد تا رییس جمهوری این کشور در فوریه ۲۰۱۹ (بهمن- اسفند ۹۷) با انحلال دولت، به مدت یک سال وضعیت فوق العاده در سودان اعلام کند.

اعتراض ها در سودان گرچه در آغاز افزایش قیمت‌ها و کمبود مواد غذایی را هدف قرار داده بود، اما بعدها به اعتراض علیه البشیر تبدیل شد که نزدیک ۳۰ سال است در این کشور قدرت را در دست داشت.

**تماس تلفنی رییس شورای نظامی سودان با رهبران کشورهای عربی و آفریقایی

به گزارش خبرگزاری رسمی سودان(سونا)، ‘عبدالفتاح البرهان’ رییس شورای نظامی سودان تماس هایی با ‘سلمان بن عبدالعزیز’ پادشاه عربستان، ‘تمیم بن حمد آل ثانی’ امیر قطر، ‘خلیفه بن زاید آل نهیان’ رییس دولت امارات، ‘احمد ابی’ نخست وزیر اتیوپی و’ میاردیت سالوا کی یر ‘ رییس جمهور سودان جنوبی داشته و رهبران این کشورها با اعلام حمایت خود از شورای نظامی برای گذار از این مرحله مهم و تاریخی، بر ضرورت امنیت و ثبات سودان تاکید کردند.

عربستان دو روز پیش هم بر حمایت خود از اقدامات شورای انتقالی نظامی در سودان تاکید و ملک سلمان دستور ارسال آنچه را که بسته کمک های انسان دوستانه به سودان خوانده شده است، صادر کرد.

وزارت خارجه امارات هم پیشتر اعلام کرده بود که ابوظبی تحولات سودان را در این لحظه تاریخی با دقت دنبال می کند و به توانایی ملت و ارتش سودان در پشت سرگذاشتن چالش ها برای تحقق ثبات، رفاه و توسعه اطمینان دارد.

امارات همچنین حمایت خود را از برنامه های شورای انتقالی نظامی سودان در ارتباط با آنچه حفظ جان و مال مردم سودان نامید، اعلام و ابراز امیدواری کرد که این موضوع به برقراری امنیت و ثبات سودان بیانجامد.

‘سامح شکری’ وزیر خارجه مصر هم پیشتر در دیدار با همتای لهستانی خود ‘یاتسک چاپوتوویچ’ تاکید کرد که کشورش از خواسته های ملت سودان حمایت می کند و به توانایی ارتش در حفظ امنیت و ثبات این کشور اطمینان دارد.

برخی رسانه ها این روزها از بازی پنهان دولت هایی چون امارات و سعودی برای تداوم حاکمیت نخبگان دولت البشیر سخن گفته و دستگیری وی را توافقی پشت پرده میان وی و نظامیان می دانند. آنچه باعث تقویت این انگاره می شود اعلام تحویل نشدن رئیس جمهوری پیشین به دادگاه های بین المللی برای رسیدگی به اتهامات وی در ماجرای ‘کشتار دارفور’ است.

** کشته شدن ۱۴ نفر در درگیری های دارفور سودان

خبرگزاری رسمی سودان دیشب (دوشنبه) اعلام کرد که ۱۴ نفر در درگیری های اردوگاه پناهندگان در منطقه دارفور جان خود را از دست دادند.
در همین راستا ‘هاشم خالد’ والی جنوب دارفور به سونا گفت که هنوز علت درگیری ها مشخص نیست اما این اردوگاه پر از اسلحه بوده و تعدادی از شورشیان ارتش آزادیبخش سودان (از گروه های اصلی مسلح در دارفور که طی سال های گذشته با نیروهای نظامی سودان جنگیده است) در آن ساکن بودند.

منطقه دارفور که شامل سه استان دارفور غربی، دارفور شمالی و دارفور جنوبی واقع در غرب کشور سودان است ، ۴۹۳ هزار و ۱۸۰ کیلومتر مربع مساحت و حدود هفت میلیون و پانصد هزار نفر جمعیت دارد. دارفور یکی از مناطق فقیر نشین سودان است که مدت ها درگیر جنگ داخلی بوده و هزاران نفر در این منطقه بر اثر جنگ و درگیری ها کشته شده و هزاران نفر دیگر نیز آواره شده اند.

اهالی دارفور دولت مرکزی را متهم می کنند که آنها را از نظر اقتصادی و سیاسی به حاشیه رانده است و از سال ۲۰۰۳ تاکنون با نیروهای دولتی درگیر هستند.

دولت پیشین خارطوم در ماه ژوئن ۲۰۱۶ (خرداد ۱۳۹۵) بطور یکجانبه در این مناطق آتش بس برقرار کرد. «عمر البشیر» رئیس جمهوری مخلوع سودان،سال گذشته آتش بس برقرار شده را در مناطق درگیری میان نیروهای دولتی و شورشیان که نهم تیرماه به پایان رسید ، تمدید کرد.

رئیس جمهوری مخلوع سودان به خاطر درگیری های سال های گذشته در این منطقه و کشته شدن شمار زیادی از مردم ، از سوی دادگاه کیفری بین المللی به ارتکاب جنایت جنگی و نسل کشی متهم شده و اکنون تحت تعقیب بین المللی است.

لینک کوتاه خبر: http://farasoonews.ir/CSINo