گرجستان وروسیه درباره ترانزیت گازبه ارمنستان به توافق رسیدند

‘ناتیا تورناوا’ معاون وزیر اقتصاد و توسعه پایدار گرجستان از توافق این کشور با شرکت ‘گازپروم’ روسیه برای ترانزیت گاز به ارمنستان خبر داد .

به گزارش فراسو به نقل خبرگزاری ‘اسپوتنیک’ از گرجستان، این توافق شامل ترانزیت گاز طبیعی روسیه در دو سال آینده از طریق خاک گرجستان به ارمنستان می شود .

مدت توافقنامه دو ساله قبلی میان روسیه و گرجستان در باره ترانزیت گاز طبیعی به ارمنستان ۳۱ دسامبر سال ۲۰۱۸ ( برابر ۱۰ دی ماه گذشته ) به پایان رسیده است .

تورناوا شرایط توافق جدید با روسیه در باره ترانزیت گاز طبیعی به ارمنستان را برای گرجستان بسیار مناسب عنوان کرد .

گرجستان اخیرا حق ترانزیت گاز طبیعی به ارمنستان را به شکل ارز از روسیه دریافت می کند و این در حالی است که دولت تفلیس پیشتر بابت ترانزیت ، گاز طبیعی از شرکت گاز پروم برای نیازهای کشور دریافت می کرد .

در سال ۲۰۱۸ میلادی یک میلیارد و ۹۳۰ میلیون متر مکعب گاز طبیعی روسیه از طریق گرجستان به ارمنستان صادر شده است و این رقم یک سال قبل ۲ میلیارد متر مکعب بوده است .

بر اساس توافقنامه امضا شده میان شرکت گازپروم و دولت ارمنستان، حجم صادرات سالانه گاز طبیعی به این کشور ۲٫۵ میلیارد متر مکعب است .

معاون وزیر اقتصاد و توسعه پایدار گرجستان در باره منبع عمده واردات گاز طبیعی برای این کشور گفت: جمهوری آذربایجان همچنان تامین کننده اصلی گاز گرجستان است .

به گزارش اسپوتنیک، تورناوا بدون اشاره به آمار و ارقام مشخص افزود: با راه اندازی کامل فاز دوم توسعه میدان گازی ‘شاهدنیز’، حجم صادرات گاز طبیعی از جمهوری آذربایجان به گرجستان افزایش خواهد یافت .

لینک کوتاه خبر: http://farasoonews.ir/3BtcXارسال