دلالان، عامل اصلی التهاب بازار شکر

مجری طرح چغندرقند و نیشکر کشور با بیان این که در تولید شکر مورد نیاز کشور هیچ کمبودی نداریم، گفت: واسطه گران و دلالان عامل اصلی گرانی شکر هستند.

به گزارش فراسو، «علیرضا یزدانی»، افزود: بارندگی های امسال موجب اندکی تاخیر در برداشت چغندر بهاره شد، اما با این وجود، علاوه بر ذخایر استراتژیک، انبارها هم شکر داشتند.

وی اظهارداشت: بنابراین کمبودی در تولید و ذخایر شکر نداریم و این ذخایر برای سال آینده نیز کافیست.

مجری طرح چغندر قند و نیشکر کشور با تاکید بر اینکه نیازی به واردات نداریم، اضافه کرد: حتی اگر کمبودی در این زمینه ایجاد شود به طور قطع دولت برای تنظیم بازار و جلوگیری از افزایش قیمت ها اقدام به واردات می کند.

وی تصریح کرد: البته به دلیل خشکسالی ها و کمبود منابع آبی اندکی امسال سطح زیرکشت چغندرقند و نیشکر کاهش یافته، اما افزایش عملکرد در واحد سطح را داریم؛ بنابراین خلل در عرضه محصول به بازار هیچ ارتباطی با این موضوع ندارد.

**رشد ۲۰ درصدی خرید تضمینی چغندرقند در سال ۹۸

مجری طرح چغندرقند و نیشکر کشور گفت: با پیگیری وزیر جهاد کشاورزی و تصویب شورای اقتصاد، قیمت خرید تضمینی چغندرقند ۲۰ درصد نسبت به سال ۹۷ افزایش یافته است.

وی افزود: با این افزایش، قیمت هر کیلوگرم چغندرقند بهاره ۳۷۴ تومان و چغندرقند پاییزه به ۳۶۴ تومان رسید.

یزدانی ادامه داد: براساس مصوبه شورای اقتصاد، به ازای هر کیلوگرم چغندرقند مبلغ ۶۱ تومان هزینه کرایه حمل در سقف قیمت ابلاغی با جایزه ۲ کیلوگرم شکر یا قند و در قبال تحویل هر تن چغندر قند ۲۰ کیلوگرم تفاله خشک منظور شده است.

وی اضافه کرد: افزایش قیمت خرید تضمینی چغندرقند در راستای حمایت از کشاورزان و به منظور پایداری تولید شکر کشور است.

یزدانی خاطرنشان کرد: در سال زراعی جاری نرخ خرید تضمینی چغندر بهاره ۳۰۹ تومان و چغندر پاییزه ۳۰۳ تومان تعیین شده بود.

در یک تا دو هفته اخیر قیمت هرکیلوگرم شکر در بازار مصرف بیش از ۹ هزارتومان رسید در حالی که پیش از این نرخ هرکیلو حداکثر ۴ هزار و ۵۰۰ تومان بود.

سرانه مصرف شکر هر ایرانی بین ۲۶ تا ۳۰ کیلوگرم است و سالانه حداکثر ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن شکر در کشور مصرف می شود.

اکنون سطح زیرکشت پاییزه چغندرقند ۱۷ هزار هکتار است.

گمرک جمهوری اسلامی بنابر درخواست وزارت صنعت، معدن و تجارت صادرات شکر را ممنوع کرده است.

شورای اقتصادی هفتم خردادماه امسال درخواست های وزارت جهاد کشاورزی درباره اصلاح قیمت خرید تضمینی محصولات زراعی، برگ سبز چای، پیله تر ابریشم برای سال ۱۳۹۷ و محصولات باغی برای سال ۱۳۹۶ را بررسی و تصویب کرد.

براساس این مصوبه، درصد عیار برای چغندر قند پاییزه از ۱۶ به ۱۵ درصد تغییر یافت.

چگونگی محاسبه قیمت خرید چغندر قند پاییزه برای عیارهای مختلف، براساس فرمول مورد توافق وزارت جهاد کشاورزی و انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر ایران تعیین می‌شود.

لینک کوتاه خبر: http://farasoonews.ir/jqENJارسال