برخی مراکز پزشکی از عنوان نقشه برداری مغز سوءاستفاده می کنند

 رئیس پژوهشگاه فناوری های نوین پزشکی گفت: نقشه برداری از مغز فقط جنبه تحقیقات و پژوهش دارد در حالی که برخی از افراد در مراکز پزشکی از این علم با عنوان روشی برای تشخیص بیماری ها، از بیماران سوءاستفاده مالی می کنند.

به گزارش فراسو ، مجتبی زارعی روز یکشنبه در نشست خبری با بیان اینکه نقشه برداری مغز مجموعه‌ای از تکنولوژی های جدید است که کمک می‌کند مسائل مغز را در حالت بیماری و طبیعی بهتر درک کنیم، افزود: در حال حاضر نقشه برداری مغز شامل فعالیت های تحقیقی است و این مسئله در آینده در تشخیص و درمان بیماری‌ها موثر خواهد بود.
وی ادامه داد: نقشه برداری از مغز در هیچ جای دنیا جنبه درمانی ندارد؛ این علم رادیولوژی نیست و نباید با ام آری ای اشتباه شود.
زارعی اظهار داشت: برخی افراد پزشک و غیرپزشک با ادعاهای عجیب و بدون آگاهی کافی، برای انجام نقشه برداری مغز از بیماران هزینه می گیرند، به طور مثال برخی از این افراد سودجو اعلام کردند که با استفاده از نقشه برداری مغز می‌تواند پارکینسون را سریع‌تر تشخیص و درمان کنند، در حالی که این موضوعات به هیچ عنوان حقیقی نیست و نوعی کلاهبرداری به شمار می‌رود.
رئیس پنجمین همایش بین المللی نقشه برداری مغز ایران اضافه کرد: دستگاه های مربوطه تاکنون نظارت و برخوردهای لازم را در این زمینه انجام نداده اند و تصمیم های اتخاذ شده در مورد مسایلی که به نوعی نفع مالی دارند همچون تعرفه ها، داروها و تجهیزات پزشکی تحت اصول علمی انجام نمی شود.
وی ادامه داد: طبعا تا زمانی که افراد ذینفع روی مسایلی که خود از آن نفع می برند، تصمیم می گیرند نمی توان امیدی به حل مسایل سلامت داشت. کیفیت خدمات سلامت همیشه قربانی کمیت است و همواره در این حوزه پول مطرح بوده در حالی که باید تمام تمرکز و تلاش خود را در حوزه ارتقای سلامت و کیفیت خدمات بکار بندیم تا بیمار کمتری داشته باشیم.
به گفته رئیس پژوهشگاه فناوری های نوین پزشکی، در حال حاضر تمام خدمات پزشکی برعهده دانشگاه های علوم پزشکی است در حالی که باید دانشگاه ها به آموزش و پژوهش بپردازند.
زارعی از دولت به ویژه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خواست سرمایه گذاری قابل توجهی در حوزه آموزش و تحقیقات پزشکی انجام دهد و این سرمایه گذاری ها برنامه ریزی شده و دارای استراتژی باشد تا تحت تاثیر تمایلات سیاسی قرار نگیرد.
وی افزود: در حال حاضر دولت هیچ پشتیبانی مالی از پژوهشگاه فناوری های نوین پزشکی ندارد و بیشتر دانشگاه های بین المللی از ما حمایت می کنند، ما به حمایت مالی و معنوی دولت نیاز داریم و وظیفه ملی خود می دانیم در راستای پیشرفت علمی و پزشکی کشور خدمت کنیم.
زارعی در پاسخ به تاثیر امواج دکل های مخابراتی در بروز بیماری ها گفت: در این باره هنوز تحقیقی انجام نشده است، البته میدان مغناطیسی روی سلول های مغزی اثر می گذارد ولی باید فاصله آنها در برخورد با افراد اندازه گیری شود.
وی در ارتباط با برگزاری پنجمین همایش بین المللی نقشه برداری مغز ایران اظهار داشت: این همایش هفتم تا نهم مهرماه سال جاری در سالن همایش های بین المللی شهید بهشتی تهران همچون سال های قبل برگزار می‌شود که همه علاقمندان در رشته‌های مهندسی، پزشکی، روانشناسی و سایر رشته‌های وابسته می توانند در این همایش شرکت می کنند و از جدیدترین دستاوردها در حوزه نقشه برداری مغز بهره مند شوند.
زارعی با اشاره به حضور صاحب نظران و اساتید برجسته داخلی و خارجی در پنجمین همایش بین المللی نقشه برداری مغز ایران گفت: تعامل و ارتباط میان علاقمندان با افراد سرآمد در حوزه نقشه برداری مغز در داخل و خارج از کشور از اهداف اصلی برگزاری این همایش است. همچنین ایجاد فرصت برای دانشجویان و محققین جوانی که می خواهند در این زمینه فعالیت کنند.
وی تصریح کرد: اساتید برجسته ای از کشورهای مختلف با هزینه شخصی خود برای شرکت در این همایش به ایران می آیند و هیچ هزینه ای برای حضور آنها پرداخت نکردیم.
مسعود طهماسیان دبیر علمی پنجمین همایش بین المللی نقشه برداری مغز ایران نیز در این نشست گفت: در این همایش بین المللی ۴۰ مقاله به صورت سخنرانی و ۲۰ مقاله به صورت پوستر ارایه می شود.
وی افزود: در حاشیه برگزاری این همایش، کارگاه هایی با عنوان «تحلیل و عملکرد ساختار مغز» و «ثبت و تحلیل نوار مغز» برگزار می شود.ایرنا
ارسال