بالاترین جهش رشد صادراتی مقاصد ایران بازار عراق است

بر اساس ارزیابی سازمان گمرکات ایران در نیمه نخست سالجاری صادرت کالاهای غیرنفتی ایران به عراق به بیش از ۴،۵ میلیارد دلار رسیده و بالاترین جهش صادراتی در مقاصد هدف ایران به بازار عراق صورت گرفته است.

به گزارش فراسو، رایزن بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در عراق روز شنبه اعلام کرد که در نیمه نخست سالجاری صادرت کالاهای غیرنفتی ایران به عراق در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۴۴ درصد افزایش دلاری داشته است و از این حیث مورد قبول می باشد.

‘ناصر بهزاد’ همچنین گفت: جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر قریب به ۶۰ درصد صادرات غیر نفتی خود را به سه کشور چین، عراق و امارات انجام می دهد که ۲۰ درصد از این سهم مربوط به صادرات به عراق می باشد.

رایزن بازرگانی ابران در عراق افزود: در نیمه نخست سالجاری بیش از چهار هزار و ۹۰۰ عنوان ردیف کالای صادراتی از کالایی ایرانی به عراق صادر شده که عمده ترین آنها محصولاتی همچون پلاستیک، فلزات، غذایی و حیوانی، ساختمانی معدنی، نساجی، ماشین آلات و … بوده است.

گفتنی است که در سه ماهه اول سالجاری ۹،۶۱۸ هزار تن به ارزش ۴،۵۶۴ میلیون دلار صادرات غیرنفتی ایران به عراق بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته (وزن صادرات ۶،۶۱۹ هزار تن و ۳،۱۵۷ میلیون دلار ) به لحاظ وزنی ۴۵،۳۲ و به لحاظ ارزش ۴۴،۵۸ درصد افزایش داشته است.

در همین راستا بیشترین کالای صادراتی ایران به عراق که به میزان ۸۵۰ میلیون دلار در سالجاری مربوط به گروه مواد پلاستیکی و انواع مصنوعات ساخته شده از این مواد فلزات معمولی و مصنوعات ۶۵۰ میلیون دلار، محصولات غذایی و لبنی و انواع نوشیدنی ۶۰۰ میلیون دلار و کمترین کالای ارسالی به ترتیب انواع چربی، پوست خام، چرم، کالای عتیقه و اشیاء کلکسیونی بوده که هر یک ارزشی کمتر از ۱۰ میلیون دلار داشته است.

لینک کوتاه خبر: http://farasoonews.ir/248w9