اغلب مبتلایان به سالک، حاشیه نشین هستند

 معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو گفت: اغلب مبتلایان به سالک، حاشیه‌نشین‌ هستند. افرادی که در حاشیه شهرها و گاه مخروبه ها زندگی می کنند، بیشتر در معرض این بیماری قرار دارند و به دلیل شرایط اقتصادی نامناسب، چه بسا حتی امکان تهیه پشه بند ساده را نیز ندارند.

به گزارش فراسو به نقل از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، غلامرضا اصغری در مراسم تقدیر از دست‌اندر کاران تولید ژل موضعی نانولیپوزومی آمفوتریسین برای درمان سالک افزود: بسیاری از بیماری ها مانند سالک در حاشیه قرار گرفته است در حالی که تولید دارو با استفاده از فناوری نانو برای این بیماری ها به توجه بیشتر و تامین منابع مالی نیاز دارد.
وی اضافه کرد: توجه چندانی به تولید داروی بیماری هایی مانند سالک نشده که علت آن نداشتن صرفه اقتصادی برای تولید چنین داروهایی است.
وی ادامه داد: بسیاری از اقشار ضعیف مبتلا به سالک توان هزینه های بالای آن را ندارند بنابراین بر اساس پیشنهاد دست‌اندرکاران تولید این نانو دارو (ژل موضعی تولید شده)، خرید آن توسط معاونت بهداشت وزارت بهداشت می تواند به این بیماران کمک کند.
رئیس سازمان غذا و دارو با تقدیر از بکار گرفتن علم روز برای تولید داروی بیمارانی که توان پرداخت هزینه داروهای گرانقیمت را ندارند، گفت: سیستم تجاری معمولا در جایی سرمایه گذاری می کند که بتواند هزینه تولید را جبران و سودآوری قابل توجهی داشته باشد.
اصغری افزود: نانو از علومی محسوب می شود که می تواند تحول قابل توجهی در تمام زمینه ها ایجاد کند، بنابراین باید از مراکز تحقیقاتی، دانشگاه ها و شرکت های دانش بنیان که در این حوزه فعالیت دارند حمایت ویژه کرد.
در ادامه محمودرضا جعفری، رئیس هیات مدیره شرکت تولید کننده ژل پیشگیری از سالک به فرآیند ساخت، آزمایش های بالینی صورت گرفته روی این محصول، اثربخشی و ایمنی آن اشاره کرد و بر لزوم حمایت سازمان غذا و دارو و مجموعه وزارت بهداشت از این دارو با توجه به ابتلای قشر ضعیف جامعه به بیماری سالک تاکید کرد.
از مزایای داروی ژل موضعی نانولیپوزومال آمفوتریسین B سهولت استفاده و دسترسی به آن، نداشتن عارضه جدی و پاسخ دهی مناسب بیماری به درمان است.
به گزارش ایرنا، سالک یک بیماری پوستی است که از راه پشه خاکی منتقل می شود و این بیماری به جز چند استان شمالی و شمال غربی کشور تقریبا در تمام مناطق کشور دیده می شود.
بیماری سالک کشنده و مرگ آور نیست اما زخم های بزرگ و بدشکلی در محل گزش و به خصوص در صورت ایجاد می کند که ممکن است درمان آن بیش از یکسال طول بکشد و زندگی فرد را مختل کند.ایرنا

لینک کوتاه خبر: http://farasoonews.ir/A1IO1