کمبود نفت ایران در بازار غیر قابل جبران است

 شبکه بلومبرگ روز یکشنبه در گزارشی تحلیلی نوشت: ظرفیت اضافی تولید کنندگان اوپک و غیر اوپک در حدی نیست که بتواند کمبود نفت خام ایران را جبران کند به خصوص در ماههای آینده که مصرف انرژی افزایش خواهد یافت.

به گزارش فراسو ، بلومبرگ به نقل از گروه مشاورین ‘Energy Aspects’ لندن نوشت: در روی کاغذ کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) و روسیه، ظرفیت اضافی کافی برای جبران کمبود نفت ایران وجود دارد، اما در عمل، امکان تولید نفت برای ماه آینده غیر ممکن است.
بلومبرگ افزود: فصل زمستان فرا می رسد و بازار نفت به طور شدید تحت فشار است و بازار در هفته های آینده به سمت داغ شدن و افزایش بهای نفت سوق می یابد.
ظرفیت اضافی اعضای اوپک از دومیلیون بشکه در روز کاهش یافته. این کشورها در ماه ژوئن به دنبال افزایش تولید مورد اعتراض قرار گرفتند که چرا سهمیه تولید نفت خود در چهارچوب اوپک را نادیده گرفته اند.
با برنامه ریزی روی کاغذ، عربستان سعودی باید تولید نفت خود را به ۱۱میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز افزایش دهد، این حرفی است که محمد بن سلمان ولیعهد عربستان به بلومبرگ گفته است. اما توانایی تولید نفت عربستان در این حد هیچ وقت مورد آزمایش قرار نگرفته است.
رساندن سقف تولید به این سطح چندین ماه طول خواهد کشید و برای این کار باید چاه های بیشتری مورد حفاری قرار گیرند.
برنامه حفاری چاه های نفت با پیش بینی های گذشته انجام نشده و از اهداف تعیین شده برای سال ۲۰۱۵ عقب افتاده است.
تعداد چاه های نفت حفاری شده در عربستان سعودی از ماه آوریل (فروردین ماه ) رو به فزونی نهاده اما هنوز در سطحی است که در بهار سال ۲۰۱۷ قرار داشت در حالی که عربستان می خواست تولید نفت خود را کاهش دهد و برنامه ای برای افزایش تولید نداشت.
آمریتا سن، و مایکل میدان، مشاورین بازار نفت در لندن دهم سپتامبر (۱۹ شهریور ماه جاری) گفتند: با وجود این که عربستان توسعه چاه نفت خورایس را آغاز کرده و ظرفیت آن ۳۰۰هزار بشکه در روز است اما سرعت عملیات از سطح پیش بینی شده، کندتر می باشد.
پس از دیدار های ماه ژوئن اعضای اوپک و صحبت های پرحرارت در مورد تولید نفت از منطقه مورد مشارکت عربستان با کویت، کارهای انجام شده بسیار جزئی است. از این رو، انتظار نداشته باشید تا سه ماهه اول سال آینده در این منطقه نفت تولید شود.
از طرف دیگر، الکساندر نواک، وزیر نفت روسیه به بلومبرگ گفت: روسیه از ماه می (اردیبهشت ماه) تولید نفت خود را ۲۵۰ هزار بشکه در روز افزایش داده است. روسیه توان افزایش ۳۰۰ هزار بشکه ای نفت را دارد. اما در این خصوص تصمیم گیری نخواهد کرد تا زمانی که دوستان اوپک در اجلاس اواخر سپتامبر جاری (اوایل مهر ماه) در الجزیره به این جمع بندی برسند که دنیا نفت بیشتری نیازدارد.ایرنا
ارسال