ورزش به جریان اجتماعی فعالی در ایران تبدیل شده است

«سیدرضا صالحی امیری» رئیس کمیته ملی المپیک ایران تاکید کرد که ورزش به جریان اجتماعی فعالی در ایران تبدیل شده و جنبش آینده کشور، جنبش ورزش است.

به گزارش فراسو از کمیته ملی المپیک، «سیدرضا صالحی امیری» رئیس کمیته ملی المپیک ایران با حضور در مقر کمیته بین المللی المپیک با «توماس باخ»، رئیس کمیته بین المللی المپیک (IOC) دیدار و گفت و گو کرد.
در ابتدای این دیدار توماس باخ رئیس کمیته بین المللی المپیک (IOC) ضمن خوش آمدگویی به صالحی امیری اظهار داشت: این ملاقات کمک خواهد کرد تا طرفین نسبت به هم شناخت بهتری پیدا کرده و در مورد تمام مسائل مشترک بین ۲ نهاد ورزشی به نقطه نظراتی مشترک و تصمیماتی مناسب دست یابند.
باخ در ادامه با اشاره به حضور چندین باره در ایران اظهار داشت: شناخت خوبی از کشور ایران دارم و هم اکنون در خانه شخصی ام چهار تابلو نقاشی از اصفهان دارم که همه روزه با دیدن آن به یاد فرهنگ و تمدن ایران می افتم.
صالحی امیری نیز ضمن تقدیر و تشکر از توماس باخ به واسطه برپایی این نشست اظهار داشت: ورزش در ایران به جریان اجتماعی بسیار فعالی تبدیل شده است و جوانان زیادی روزانه مسائل ورزش رادنبال می کنند. جنبش آینده ایران، جنبش ورزش است که تصمیم داریم اهداف جنبش المپیک را توسعه داده و به متن جامعه بیاوریم.
وی ادامه داد: در برنامه ریزی های صورت گرفته در هیات اجرایی جدید تصمیم داریم آموزش المپیک را به سطح مدارس و دانشگاه ها آورده و با جمعیت میلیونی در این ۲ نهاد به جنبش المپیک و پیاده سازی آن کمک کنیم.
رییس کمیته ملی المپیک ایران با اشاره به تهیه طرح و برنامه ریزی برای ایجاد و راه اندازی موزه ملی ورزش ایران اظهار داشت: اعتقاد دارم جای مجموعه ملی ورزش ایران با توجه به بزرگی و افتخارات قهرمانان ایران زمین،خالی بوده و هست و به همین دلیل نیز در نظر داریم در اولین فرصت این موزه را با کمک تمامی بخش های ورزش راه اندازی کرده و در چند فاز آن را تکمیل کنیم.
وی در پایان توجه و سرمایه گذاری ایران در بحث ورزش بانوان را مطرح کرد و گفت:خوشبختانه با حمایت وزارت ورزش و جوانان و فدراسیون ها گام های اساسی در توسعه ورزش بانوان برداشته شده که در همین راستا می توان به افزایش تعداد بانوان اعزامی به بازی های آسیایی ۲۰۱۸ و همچنین مدال آوری آنان که سهم عمده ای در موفقیت کاروان ورزشی ایران داشته اند، اشاره کنم.
توماس باخ در ادامه این نشست ضمن ابراز تشکر از توضیحات ارزشمند صالحی امیری اظهار داشت:به شما تبریک می گویم برای پذیرش مقام جدید(ریاست کمیته ملی المپیک) این سمت بسیار خوب و ارزشمند است شما خصوصیات بسیار ارزشمندی دارید که مهترین آنها می توان به مردم شناسی و نزدیکی شما به جامعه اشاره کرد.
وی ادامه داد: به شما به دلیل برنامه ریزی ویژه در برنامه آموزشی المپیک و احداث موزه نیز تبریک می گویم و اعلام می کنم که بسیار مایلم از اولین نتایج تلاش هایتان در مورد آموزش المپیک و احداث موزه مطلع شوم.لطفا در فرصت های مناسب گزارش های خود را در این خصوص به اطلاع من برسانید.
ضمنا در مورد هر ۲ پروژه موزه المپیک و آمورش نیز اعلام می کنم که از ایران حمایت می کنم و شما حمایت موزه بین المللی المپیک و واحد المپیک سولیداریتی IOC را در سطحی وسیع به همراه خواهید داشت.
رئیس IOC در ادامه بحث حقوق تلویزیونی بازی های المپیک و برنامه ریزی کمیته بین المللی المپیک در این خصوص را مطرح ساخت و گفت:در این زمینه تبادل اطلاعاتی بیشتری خواهیم داشت تا بتوانیم بهترین خروجی را برای کمیته بین المللی المپیک و کمیته های المپیک داشته باشیم.
وی در ادامه برپایی نمایشگاه های مشترک در موزه های بین المللی را پیشناد داد و گفت: وسایل و تجهیراتی که از ورزشکاران شاخص دنیا و ایران داریم را می توانیم در نمایشگاه های مشترک موزه ایران و لوزان تحت نمایش علاقه مندان قرار دهیم که در این زمینه نیز روی کمک و حمایت ما حساب از کنید.
باخ با عرض تبریک برای پیشرفت ورزش بانوان خواستار پشتیبانی و حمایت کمیته ملی المپیک از حضور بانوان در استادیوم ها و ورزشگاه ها شد.

** در شرایط تحرین کنار ایران خواهیم بود
وی در ادامه جایگاه ورزش ایران را در آسیا و جهان بسیار مهم و ارزشمند تلقی و تاکید کرد: شک نداشته باشید در شرایط تحریم در کنار شما خواهیم بود چرا که فلسفه ورزش توسعه صلح جهانی است.
باخ تاکید کرد: ما به هیچ وجه از کسانی که می خواهند به ایران لطمه بزنند حمایت نکرده و همواره به اهداف جنبش المپیک که حمایت از کمیته های المپیک است پایبند خواهیم بود.

** تمایل رییس IOC برای دیدار با رئیس جمهوری
وی در پایان صحبت هایش ابراز داشت: بسیار تمایل دارم که ایده خوب ملاقات با رییس جمهوری ایران را در مجمع عمومی سازمان ملل جامه عمل بپوشانم که فرصت بسیار خوبی برای حمایت از شما در سطح بین المللی است.
در پایان این نشست صالحی امیری از توماس باخ برای حضور در ایران دعوت رسمی بعمل آورده که وی نیز اعلام داشت در فرصت مناسب برنامه ریزی برای این ملاقات و حضور در ایران را پیگیری خواهد کرد.ایرنا