هند به دنبال به دست آوردن میدان های نفت و گاز روسیه است

دارمندرا پرادان وزیر نفت هند اعلام کرد در راستای دست یابی به اهداف هند جهت گسترش روابط با مسکو ، شرکت های هندی به دنبال به دست آوردن میدان های نفت و گاز تازه کشف شده در روسیه هستند.

به گزارش فراسو  به نقل از روزنامه ‘ تایمز او ایندیا’ در روز جمعه، وزیر نفت هند در سخنرانی خود در کنفرانس ‘هند و روسیه در قرن ۲۱’ در مسکو گفت: شرکت های هندی هم اکنون سهامی به ارزش ۱۵ میلیارد دلار در پروژه های نفت و گاز روسیه مانند ساخالین ۱ خریداری کرده اند.
وی افزود: شرکت های نفتی و بخش عمومی هند در حال بررسی حضور گسترده تر در بخش نفت و گاز روسیه هستند. ما در حال همکاری با شرکت های نفت و گاز روسیه جهت به دست آوردن میدان های با کیفیت در این زمینه هستیم.
شرکت او ان جی سی ویدش هند در سال ۲۰۰۱، بیست درصد از سهام پروژه ساخالین ۱ را در شرق روسیه خریداری کرد. پس از این شرکت هندی سهام ‘ امپریال انرژی’ را خریداری کرد.این درحالی است که شرکت های ‘او ان جی سی ویدش’، ‘نفت هند’، ‘اویل ایندیا’ و ‘بهارات پترو ریسورسز’ اخیرا به صورت مشترک در ‘ونکر نفت’ و ‘تس یوریای’ روسیه سرمایه گذاری کردند.
در مقابل، شرکت روس نفت اکثریت سهام شرکت اسار اویل نفت را به قیمت ۱۲٫۹ میلیارد دلار خریداری کرد.
پرادان توضیح داد: امروز روسیه بزرگ ترین مقصد سرمایه گذاری ما در بخش نفت و گاز است. روسیه در سیاست های خارجی و انرژی هند همیشه در اولویت خواهد بود. شرکت گیل ‘GAIL’ هند نیز با شرکت گاز پروم روسیه یک قرارداد ۲۰ ساله برای خرید سالانه ۲٫۵ میلیون تن گاز ال ان جی امضا کرده است. هند در حال تبدیل شدن به یک اقتصاد مبتنی بر گاز است. گاز روسیه به هند جهت دستیابی به ثبات قیمتی و امنیت انرژی کمک می کند.
وزیر نفت هند تصریح کرد: هند و روسیه روابط خود در زمینه هیدرو کربن را استحکام بخشیده اند و یک پل انرژی میان خود ایجاد کرده اند. فرصت های زیادی برای دو کشور جهت همکاری در زمینه نفت و گاز وجود دارد.
به طور سنتی، روابط دوجانبه هند و روسیه بر مبنای ستون های متعدد منافع مشترک استوار بوده است. هر دو هند و روسیه دارای یک دیدگاه مشابه هستند که براساس نظم چند قطبی است. آنها در گذشته نیز یک رابطه اقتصادی قوی داشته اند. هنگامی که اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱ سقوط کرد، روسیه به بزرگترین شریک تجاری و تامین کننده تکنولوژی دفاعی هند تبدیل شد. دو کشور همچنین دارای روابط قوی مردمی بودند بسیاری از متخصصان جوان هندی در روسیه آموزش می دیدند.
همکاری هند و روسیه تنها به بخش دفاعی و نفت محدود نمی شود. دو کشور در حال همکاری با یکدیگر برای ساخت نیروگاه هسته ای کودانکولام در ایالت تامیل نادو هند نیز هستند.
نیروگاه برق هسته ای ‘کودانکولام’ در منطقه ‘تریونولی’ با ظرفیت تولید یک هزار مگاوات برق درحال ساخت است.
افتتاح این نیروگاه پیش از این به دلیل نقص فنی در یکی از راکتور ها به تعویق افتاده بود.
به گفته مقامات هندی ، این نیروگاه برای کمک به مشکلات انرژی در هند مورد نیاز است.ایرنا
ارسال