رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور: بیش از ۶۰۰۰ سوء استفاده کننده از کارت بازرگانی شناسایی شد

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور گفت: در پنج ماهه نخست امسال و در بخش مالیات بر ارزش افزوده، حدود هفت هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان عوارض وصول و به حساب شهرداری ها و دهیاری های سراسر کشور واریز شده است.
به گزارش  فراسو، سید کامل تقوی نژاد، رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور امروز سه شنبه ۲۰ شهریورماه در نشست خبری خودبا خبرنگاران رسانه های جمعی گفت: مجموع وصولی مالیات بر ارزش افزوده در این پنج ماهه ابتدایی امسال نیز رقمی در حدود ۱۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بوده است.
وی همچنین خاطرنشان کرد: از ابتدای اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده تا پایان مرداد ماه ۱۳۹۷، بالغ بر ۲۶۲ هزار میلیارد تومان مالیات و عوارض دریافت شده که از این مبلغ، حدود ۸۹ هزار میلیارد تومان عوارض به حساب شهرداری ها ودهیاری های سراسر کشور واریز شده که صرف هزینه های عمرانی شهرها و روستاها شده است.
تقوی نژاد اضافه کرد: تنها در ۵ ماهه نخست سال جاری، بالغ بر ۷ هزار ۸۰۰ میلیاردتومان به حساب شهرداری ها و دهیاری های سراسر کشور واریز شده است.
تقوی نژاد با بیان اینکه در حال حاضر بیش از یک چهارم بودجه شهرداری ها و دهیاری های سراسر کشور متاثر از عوارض ارزش افزوده می باشد، عنوان داشت: از ابتدای اجرای قانون تا پایان مرداد سال ۹۷، توسط سازمان امور مالیاتی کشور، بیش از ۱۸ هزار و ۷۸۷ میلیارد تومان در قالب عوارض در اختیار شهرداری تهران قرار گرفته است که تنها ۱۱۹۰ میلیارد تومان در ۵ ماهه نخست سال ۱۳۹۷ واریز گردیده است.

وی در ادامه گفت: از ابتدای اجرای قانون مالیات برارزش افزوده تا پایان مرداد سال ۱۳۹۷، رقمی معادل ۱۴ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان تحت عنوان مالیات سلامت به وزارت بهداشت به منظور هزینه سلامت شهروندان اختصاص یافته است.
تقوی نژاد در ادامه افزود: در پنج ماه نخست امسال رقمی معادل دو هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان تحت عنوان مالیات سلامت از وصولی های بخش مالیات بر ارزش افزوده به سلامت شهروندان اختصاص یافته است.
وی با بیان اینکه نرخ مالیات برارزش افزوده کالا و خدمات عمومی در سال ۱۳۹۷، همانند سال گذشته، ۹ درصد است، گفت: این نرخ شامل ۶ درصد مالیات (سهم دولت) و ۳ درصد عوارض (سهم شهرداری ها) است و یک واحد درصد از مالیات های وصولی تحت عنوان مالیات سلامت در کشور هزینه می شود.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور همچنین از تشدید مبارزه با فرار مالیاتی و قاطعیت در برخورد با مصادیق جرم مالیاتی در سال ۹۷ خبر داد و گفت: با اجرای طرح جامع مالیاتی، فرار مالیاتی کاهش یافته و نظام اقتصادی به سمت شفافیت سوق یافته است.

وی با بیان اینکه مبارزه با فرار مالیاتی از برنامه های مهم و اولویت‎دار نظام مالیاتی به شمار می رود، خاطرنشان کرد: سیاست مبارزه با فرار مالیاتی با جدیت و با اتکا بر سامانه های اطلاعاتی سازمان دنبال می شود و ماحصل آن، شناسایی و مطالبه حدود ۲۲ هزار میلیارد تومان طی سال ۱۳۹۶ و سه ماهه نخست امسال بوده که یک رکورد تاریخی در زمینه مبارزه با فرار مالیاتی درکشور محسوب می‎‌شود.
تقوی نژاد در ادام افزود:در حال حاضر با تکیه بر میلیاردها رکورد اطلاعاتی ذخیره شده در پایگاه اطلاعات مودیان مالیاتی، امکان شناسایی فرارهای مالیاتی و مودیان جدید بسیار سهل تر از گذشته شده، اظهار داشت: این پایگاه، کلیه اطلاعات مورد نیاز مالیاتی را از دستگاهها و سایر اشخاص ثالث دریافت، نگهداری، پردازش و برای استفاده در اختیار فرآیندهای مالیاتی سامانه مذکور قرار می دهد.
رئیس ساز مان امور مالیاتی اضافه کرد: این پایگاه در حال حاضر دارای بیش از ۱/۳ میلیارد رکورد اطلاعاتی برای رصد مبادلات بانکی، تجاری،گمرکی و … است و با تکیه بر این رکوردهای اطلاعاتی، در طی یک و نیم سال گذشته، حدود دو میلیون مودی جدید در سامانه واحدیابی سازمان امور مالیاتی کشور به‌منظور تشکیل پرونده و تعیین تکلیف شناسایی شده است.
وی با اشاره به اینکه وجود این پایگاه در رابطه با فرار مالیاتی، پولشویی و برقراری عدالت مالیاتی در کشور بسیار حایز اهمیت است و این حجم بالای شناسایی فرارهای مالیاتی صرفا با تکیه بر ظرفیت فناوری‏های اطلاعاتی مربوط به طرح جامع مالیاتی امکان پذیر بوده است.
تقوی نژاد با اشاره به اینکه تامین درآمدهای مالیاتی از طریق شناسایی فرارهای مالیاتی، هم به نفع مودیان فعلی و هم به نفع دولت است، عنوان داشت: سیاست نظام مالیاتی همواره بر تداوم این رویکرد استوار است و امسال شاهد تداوم و تشدید این رویکرد نسبت به سال های گذشته هستیم.
وی همچنین یکی از زمینه های مهم مبارزه با فرار مالیاتی را رصد تراکنش های سنگین و مشکوک بانکی عنوان کرد و گفت: تاکنون از محل شناسایی بیش از ۶۰۰۵ مودی دارای تراکنش سنگین مشکوک، بالغ بر هشت هزار میلیارد تومان مطالبه مالیات صورت گرفته است.

به گزارش فراسو، رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور  در ادامه از شناسایی ۶۲۴۸ مودی که از کارت بازرگانی سایرین استفاده کرده ‏اند، خبر داد.
وی با بیان اینکه از این ۶۲۴۸ مودی، تنها ۱۳۵۰ مودی، واقعی بوده و صاحب اصلی درآمد ناشی از واردات به وسیله کارت‎های بازرگانی (اجاره ‏ای)، بوده اند، گفت: از این ۱۳۵۰ مودی، مبلغی در حدود ۵۰۰۰ میلیارد تومان ( مالیات و جریمه) مطالبه مالیات صورت گرفته است.
تقوی نژاد، افزود: در حال حاضر، شناسایی و اقدامات لازم به منظور مطالبه مالیات از این مودیان در اجرای تبصره ماده ۱۵۷ قانون مالیات های مستقیم در حال انجام می باشد.
وی خاطرنشان کرد: در سال ۱۳۹۶ بیش از ۶۰ فقره شکایت در خصوص سوء استفاده از کارتهای بازرگانی در مراجع قضایی مطرح که عوامل اصلی وارد کننده کالا با مبالغ بدهی های مالیاتی کلان تحت تعقیب قضایی قرار گرفته‎اند تا از این طرق مالیاتهای معوقه ناشی از کارتهای بازرگانی به حیطه وصول درآید.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در بخش دیگری از نشسیت خبری خود  از شناسایی یک میلیون و ۹۰۰ هزار مودی جدید فاقد پرونده مالیاتی خبر داد و گفت: در حال تشکیل پرونده و تعیین تکلیف این مودیان در راستای مفاد ماده ۲۱۹ قانون مالیات های مستقیم هستیم.
تقوی نژاد در ادامه گفت:  از سال ۱۳۹۵ تاکنون، با تکیه بر اطلاعات موجود در پایگاه اطلاعات مودیان مالیاتی، واحدیابی های موثر و سایر اقدامات مربوط به مبارزه با فرار مالیاتی، تاکنون بالغ بر یک میلیون و ۹۰۰ هزار مودی جدید شناسایی شده که از این تعداد، حدود ۶۰۰ هزار مودی در سال ۱۳۹۶ شناسایی شده اند.
وی با بیان اینکه با ایجاد پایگاه اطلاعات مودیان مالیاتی و تقویت و افزایش سیستم های مکانیزه شناسایی مودیان، روند مبارزه با فرار مالیاتی سرعت یافته خاطرنشان کرد: درحال حاضر بیش از یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون رکورد اطلاعاتی مودیان به منظور تشخیص دقیق مالیات و شناسایی مودیان جدید در این پایگاه تجمیع و ثبت شده است.
رئیس سازمان امور مالیاتی همچنین از همکاری های دوجانبه با سازمان های اطلاعاتی، نظارتی، امنیتی و انتظامی و تنظیم تفاهم نامه با این سازمان ها و نهادها درخصوص تبادل اطلاعات و هم افزایی در شناسایی مجرمان و جلوگیری از فرار مالیاتی در کشور خبر داد.

به گزارش فراسو، تقوی نژاد در این نشست خبری از رشد ۳۱ درصدی استرداد مالیات وعوارض به صادرکنندگان در سال جاری خبر داد و گفت: میزان استرداد به صادرکنندگان کالا در این بازه زمانی، حدود ۳۰۵ میلیاردتومان بوده است.
رئیس سازمان امور مالیاتی افزود: همواره یکی از دغدغه های فعالان اقتصادی در بخش مالیات بر ارزش افزوده، استرداد مالیات به صادر کنندگان در حداقل زمان بوده است که با کوتاه کردن زمان استرداد حداکثر به یک ماه و حتی در مواردی بدون رسیدگی، این دغدغه مرتفع شده است.
وی خاطرنشان کرد: از ابتدای اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده تا کنون ، بالغ بر ۴۶۵۳ میلیارد تومان مالیات و عوارض به مودیان مسترد گردیده است.
رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور اظهار داشت: از مجموع مالیات و عوارض استرداد یافته، بالغ بر ۶۴۴ میلیارد تومان مالیات و عوارض در پنج ماه نخست سال جاری به مودیان استرداد یافته که ۲۷ درصد رشد نسبت به دوره مشابه سال قبل را نشان می‎دهد.
وی در پایان کرد: همچنین از مجموع مبلغ استرداد شده به مودیان در پنج ماهه نخست سال ۹۷، در حدود ۳۰۵ هزار میلیارد تومان صرفا به صادرکنندگان کالا استرداد یافته است که نسبت به دوره مشابه سال قبل، ۳۱ درصد رشد را نشان می دهد

 

 

 
ارسال