در راستای حمایت از زعفران کاران؛ صندوق زعفران تا ماه آینده فعال می‌شود

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی از فعالیت صندوق زعفران تا ماه آینده خبر داد.

به گزارش فراسو، صندوق زعفران تا ماه آینده فعال می شودحسین شیرزاد با اشاره به اینکه صندوق زعفران با حمایت و مشارکت زعفران کاران، اتحادیه‌ها و استاندار خراسان رضوی تشکیل شده است افزود: ۴۹ درصد سهام این صندوق سهم دولت و ۵۱ درصد نیز سرمایه بخش خصوصی است.

وی گفت: در طرح مطالعاتی ۵ هزار میلیارد تومان به عنوان سرمایه اولیه صندوق در نظر گرفته شده که در گام اول صندوق با هزار میلیارد تومان فعالیت خود را آغاز می کند.

مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی افزود: زعفران‌کاران تا دو ماه آینده از فواید این صندوق بهره مند می‌شود.

شیرزاد گفت: صندوق زعفران در مدیریت زنجیره تولید ، توزیع و صادرات به عنوان تامین کننده مالی نقش مهمی را ایفا خواهد کرد.

وی میزان خرید تضمینی زعفران را حدود ۶۸ تن اعلام کرد و افزود : سازمان مرکزی تعاون روستایی به منظور حمایت از کشاورزان در مناطق محروم زعفران را خریداری کرد و برای رونق صادرات و جلوگیری از کاهش ارزش این محصول، زعفران را در بورس کالا به خریداران عرضه کرد.

مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی گفت: حدود ۴۵ تن زعفران در بورس کالا فروش رفته و بخش قابل توجهی نیز صادر شده است.

شیرزاد تاکید کرد: هیچ نگرانی از بابت تولید، عرضه و صادرات زعفران وجود ندارد و بازار مدیریت شده است.

وی درباره میزان خرید تضمینی و توافقی محصولات گفت: در سه ماه گذشته بیش از سه میلیون تن محصول به صورت تضمینی و توافقی خریداری شده که یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن گندم به صورت تضمینی و ۵۱۰ هزار تن نیز دیگر محصولات به صورت توافقی بوده است.

مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی افزود: در سه ماه گذشته حدود هفت هزار تن محصول سیر و زعفران به صورت توافقی خریداری و صادر شده است.

شیرزاد از احداث دو هزار متر مربع مرکز عرضه مستقیم کالا و محصولات کشاورزی در مناطق شهری خبر داد و گفت: این مراکز به منظور دسترسی اتحادیه‌ها و تعاونی‌های کشاورزی به بازارهای شهری در نزدیکی مناطق شهری احداث شده است.

وی افزود : سازمان مرکزی تعاون روستایی برای خرید ، فروش و صادرات ۱۹۰ هزار تن از انواع محصولات کشاورزی بازاریابی کرده است.
ارسال