فعال اقتصادی پاکستان: تحریم های آمریکا تاثیری مهمی بر اقتصاد ایران ندارد

رئیس فدراسیون فرهنگ و تجارت پاکستان و ایران با اشاره به تحولات اخیر در عرصه بین الملل و روابط تهران و اسلام آباد گفت: تحریم های آمریکا تاثیر مهمی بر اقتصاد ایران ندارد.

به گزارش فراسو، ‘خواجه حبیب الرحمان’ در نشست اعضای فدراسیون فرهنگ و تجارت پاکستان و ایران در شهر لاهور گفت: وضع اقتصادی ایران در مقایسه با سال ۲۰۱۵ (زمان امضای توافق نامه برجام) قطعا بهتر است و روسیه نیز برنامه سرمایه گذاری ۵۰ میلیارد دلاری در ایران را طراحی کرده است.

وی با بیان اینکه ترکیه و روسیه نیز حمایت و همراهی خود را با ایران اعلام کرده و دولت این کشور را در عرصه کنونی سیاست خارجی تنها نمی گذارند، اضافه کرد: تجارت اسلام آباد و تهران نیز ادامه می یابد.

الرحمان با بیان اینکه با فشار آمریکا پروژه خط لوله گاز ایران – پاکستان موسم به (آی – پی) نتوانست اجرایی و تکمیل شود، ادامه داد: اسلام آباد باید منافع ملت خود را در وهله نخست در نظر قرار دهد.

رئیس فدراسیون فرهنگ و تجارت پاکستان و ایران با اشاره به فشارهای آمریکا علیه ایران، افزود: پاکستان نسبت به بهای نفت حساسیت دارد و اگر بهای نفت در اثر تحریم ها افزایش یابد، این کشور به طور مستقیم تحت تاثیر قرار می گیرد.

به گزارش ایرنا، بر اساس آخرین آمار منتشر شده از سوی سفارت جمهوری اسلامی ایران در پاکستان، حجم مبادلات بازرگانی ایران و پاکستان با وجود مشکلاتی نظیر برقرار نشدن روابط بانکی، وجود مشکلات گمرکی و موانع تعرفه ای و قرنطینه ای، با ۴۲٫۳ درصد افزایش نسبت به سال ۱۳۹۴ و ۱۳٫۲ درصد افزایش نسبت به سال ۱۳۹۵ به یک میلیارد و ۳۲۴ میلیون دلار در پایان سال ۱۳۹۶ رسیده است.

بر اساس این آمارها، حجم مبادلات ایران و پاکستان در سال ۹۴، حدود ۸۶۱ میلیون دلار و در سال ۹۵ نیز، یک میلیارد و ۱۶۰ میلیون دلار بوده است.

طبق این آمار، میزان صادرات جمهوری اسلامی ایران به پاکستان در سال ۱۳۹۶ با ۱۵٫۸ درصد افزایش نسبت به سال ۱۳۹۵ که این میزان ۷۹۵ میلیون دلار بوده و با تراز مثبت ۵۳۸ میلیون دلار به ۹۳۱ میلیون دلار افزایش یافته است.