پوتین: مذاکرات با ترامپ صادقانه و مفید بود

 جمهوری روسیه  بعد از دیدار با همتای آمریکایی در کنفرانس مطبوعاتی شرکت کرد و از نتایج مذاکرات خود سخن گفت.

به گزارش فراسو ، رئیس جمهوری روسیه در ابتدا گفت: مذاکرات با ترامپ صادقانه و مفید بود. مسائل اساسی زیادی در روابط دو طرف مورد بررسی قرار گرفت. اوضاع جهان به شدت تغییر کرده است. جهان با تهدیدات زیادی از جمله تروریسم مواجه است. به عنوان بزرگ ترین قدرت های هسته ای باید درباره عدم اشاعه و گستره ای از مسائل با یکدیگر همکاری کنیم. در حوزه سیاسی، نظامی و بسیاری از دیگر موضوعالت باید همکاری کنیم.

ولادیمیر پوتین ادامه داد: درباره سپر دفاع موشکی آمریکا باید رایزنی کنیم. ما از ادامه همکاری درباره مبارزه با تروریسم و امنیت سایبری با هم به توافق رسیدیم. باید در ارتباط با مبارزه با گروه های تروریستی با هم همکاری کنیم. درباره بحران های منطقه ای شامل سوریه مذاکره کردیم. باید در این کشور صلح برقرار شود. روسیه و آمریکا می توانند قطعاً در سوریه با یکدیگر همکاری کرده تا پناهجویان به این کشور بازگردند.

رئیس جمهور روسیه در ادامه افزود: دو کشور تجربه خوبی در برقراری کانال های ارتباطی با یکدیگر در این کشور دارند. پس از نابودی تروریسم در بلندی های جولان،اسرائیل باید به مرزهای سال ۱۹۷۴ بازگردد و سوریه واسرائیل تنش ها را کنار بگذارند.

وی در ادامه تصریح کرد: این امر به صلح و ثبات کمک خواهد کرد. اتخاذ موضعی مشابه برای کره شمالی نیز ضروری است. ما همچنین درباره تصمیم آمریکا در خروج از «برجام» (توافق هسته ای کشورهای ۱+۵ با ایران) صحبت کردیم. تهران تحت بزرگترین بازرسی های آژانس انرژی اتمی قرار گرفته و ما این موضوع را باز هم تکرار می کنیم.

رئیس جمهوری روسیه خاطر نشان کرد: درباره اوکراین باید بگویم که پیمان مینسک در حال اجرا است و آمریکا باید کی‌یف را در این خصوص تحت فشار قرار دهد.

وی ادامه داد: نیاز به سرمایه گذاری های مشترک داریم. تجّار می دانند که دو کشور باید به همکاری با هم بپردازند. رئیس جمهوری آمریکا می داند من هم بارها گفته ام که روسیه هرگز در مسائل داخلی آمریکا شامل انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ دخالت نکرده است. باید مشکلات موجود در روابط میان دو کشور را حل و فصل کنیم. از ترامپ خواسته ام تا درباره فلسفه و ماهیت روابط دو کشور فکر کند تا بتوانیم روند منفی در روابط پایدار میان مسکو و واشنگتن را متوقف کنیم. در این راستا از تلاش های دونالد ترامپ تشکر می کنم.