ترامپ: گفت و گو با پوتین سازنده بود

رئیس جمهوری آمریکا در نشست خبری مشترک که پس از دیدار با همتای روس خود در هلسینکی فنلاند برگزار شد،گفت: درباره مسایل خطیر برای دو کشور صحبت کردیم، گفت وگوی سازنده و خوبی داشتیم.

به گزارش فراسو به نقل از ایرنا،دونالد ترامپ روز دوشنبه در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه آیا با ولادیمیر پوتین درباره ایران و رفتارهای منطقه ای آن هم صحبت کردید، این مطلب را مطرح کرد.
وی گفت: من اینجا سنت سربلند دیپلماسی آمریکا را ادامه می دهم، همیشه می دانیم که دیپلماسی و تعامل از مناقشه برتر است. گفت وگوی سازنده بین دو کشور برای جهان خوب است. درباره بسیاری از معضلاتی که در برابر جهان است چاره اندیشی خواهیم کرد.
ترامپ افزود: مزایای همکاری را در گذشته دیده ایم، کشورهای ما در جنگ جهانی دوم در کنار هم جنگیدند. روابط ما تاکنون به این بدی نبوده است و شاید بتوان گفت از همین چهار ساعت پیش تغییر کرده است.
رئیس جمهوری امریکا افزود: برای خاموش کردن انتقاد دموکرات هایی که نمی خواهند کاری کنند، نمی توانم کاری انجام دهم، مجبورم که یک خطر سیاسی را به جان بخرم تا صلح را به ارمغان آورم، هرچه که برای آمریکا خوب باشد انجام می دهم.
ترامپ افزود: درباره دخالت روسیه در انتخابات صحبت کردم و می بایست شخصا مطرح می کردم. همچنین درباره اشاعه تسلیحات هسته ای صحبت کردیم.
وی مدعی شد: من و پوتین درباره طاعون تروریسم اسلامی صحبت کردیم، حملات تروریستی فاجعه بار بوده است و حتما سرویس های اطلاعاتی ما باید همکاری کنند.
سال گذشته درباره حمله به سن پترزبورگ به روسیه اطلاع دادیم.
ترامپ در اظهاراتی ضد ایرانی مدعی شد: بر روی ایران فشار بگذاریم تا جلوی جاه طلبی های هسته ای را بگیرد و جلوی خشونتش در سراسر جهان گرفته شود. اجازه نمی دهیم ایران از کمپین مبارزه با داعش ما در منطقه سوءاستفاده کند.
**در ملاقات امروز نخستین گام ها را به سوی آینده ای بهتر برداشتیم.
ترامپ افزود: توقعات ما متکی بر واقع بینی است و دوست داریم همکاری و صلح داشته باشیم. از پوتین برای حضور در این مذاکرات برای پیشبرد امید و گفت وگو بین دو کشور تشکر می کنم. دیپلماسی ما به نفع همه خواهد بود. چند ساعت بسیار سازنده بود و به سود دو کشور است که به مذاکرات خود ادامه دهیم و امیدوارم تمام مسایلی که امروز بحث کردیم را چاره اندیشی کنیم.
خبرنگار خبرگزاری اینترفاکس روسیه از ترامپ پرسید که اخیرا گفته اید اجرایی شدن خط گازی روسیه به آلمان باعث می شود که اروپا به گروگان روسیه درآید، آیا این صحبت ها سیاسی بود یا عملی است؟
ترامپ پاسخ داد: ما به رقابت خواهیم پرداخت، امریکا بزرگترین تولیدکننده نفت وگاز است و ما باید درباره این خط لوله گازی رقابت کنیم. از نظر مکان جغرافیایی شاید به نفع روسیه باشد در این باره با مرکل صحبت کردم و البته فهمیدم که چرا این کار را کرده اند. فکر می کنم قویا به رقابت خواهیم پرداخت.
ترامپ ادامه داد: بین ما و روسیه هیچ تبانی نبوده است ، کسانی را مورد تحقیق قرار می دهند که عضو کمپین ما نبودند. ما هیلاری کلینتون را شکست دادیم و باعث خجالت است که ابری بالای این انتخابات باشد. هیچ تبانی نباشد و این بر رابطه دو قدرت بزرگ هسته ای تاثیر گذاشته است و این مسخره است.
ترامپ به این سئوال که چرا باید امریکایی ها حرف شما را درباره تبانی باور کنند؟ این گونه پاسخ داد: همه این اندیشه، ناشی از شکست دموکرات ها بود. البته نتیجه انتخابات به نفع دمکرات ها بود اما ما رای الکترال را بردیم. بارها گفته ام هیچ تبانی نبود، آن موقع اصلا پوتین را نمی شناختم. اتفاقاتی است که ربطی به من ندارد و افراد هم عضو کمپین من نبوده اند.
وی افزود: اف بی آی گفت دروغی در کار نبوده است و یکی دیگر گفت که دروغ بوده است. مبارزات انتخاباتی سختی را پشت سر گذاشتم.
ترامپ در پاسخ به خبرنگار آرتی تی وی که از وی خواست درباره همکاری روسیه و آمریکا در سوریه جزئیات بیشتری ارائه کند؟ اظهار داشت: ما با اسرائیل همکاری کردیم و سالیان سال است این همکاری ادامه دارد، فکر می کنم هیچ کشوری نزدیکتر از آمریکا به اسرائیل نبوده است، پوتین هم کمک کرده است. ما در زمینه امنیت اسرائیل کاملا دوست داریم همکاری کنیم و هر دو کشور به طور مشترک همکاری می کنند. ۹۸ درصد اراضی تصرف شده داعش بازپس گرفته شده و روسیه در خیلی زمینه ها کمک کرده است.
وی ادامه داد: همکاری روسیه برای امنیت اسرائیل بسیار مهم است. نکته دیگر کمک به مردم است، من گزارش های مختلفی دیده ام که باید به مردم سوریه برای بازگشت به خانه هایشان کمک کنیم. هر دو بر این مساله توافق داریم. ارتش های ما بیشتر در کنار هم بوده اند و فکر می کنم فرماندهان ما بیشتر با هم صحبت کرده اند تا مقامات سیاسی دو کشور.
ترامپ در پاسخ خبرنگار آسوشیتدپرس که سئوال کرد پوتین هرگونه مداخله روسیه در انتخابات را تکذیب کرد اما مقامات اطلاعاتی ما تایید کردند؟ شما کدام یک را قبول دارید؟
گفت: گروه هایی داریم که می گویند چرا اف بی آی به امور دموکرات ها رسیدگی نکرد؟ منابع دموکرات ها کجاست و چرا اف بی آی آنها را مطالعه نکرد؟ می خواهم ببینم منابع کامپیوتری چیست و فکر می کنم این مساله مدتی ادامه خواهد یافت. سرور کجاست و حتی آقای پاکستانی که با دموکرات ها همکاری می کرد، ۳۳ هزار پیام کامپیوتری ناگهان مفقود شد و مسخره است که نمی توانیم آنها را پیدا کنیم، من به نهادهای اطلاعاتی اطمینان دارم اما پوتین قویا آنرا تکذیب کرد. رئیس جمهوری پوتین هم برای همکاری به خوبی تاکید کرد و پیشنهاد خوبی داد.