برای تنظیم بازارها از ابزارهای مالی بورس کالا بهره ببریم

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس معتقد است که دیگر زمان استفاده از روش های روز دنیا همچون بهره گیری از ابزارهای مالی بورس کالا برای تنظیم بازارها فرارسیده است، به طوریکه می توان با استفاده از ابزارهای مالی بورس کالا ریسک نوسانات قیمتی محصولات مختلف در آینده را پوشش داد که این روند در ساختار سنتی امکان پذیر نیست.
به گزارش فراسو، بورس‌های کالایی به عنوان یکی از ابزارهای اقتصادی مهم در دنیای امروز به شمار می روند، به طوری که قیمت بسیاری از کالاهای اساسی موجود در دنیا، در بورس‌های کالایی کشف می شود؛ در واقع در این مکانیسم، حجم عرضه و تقاضای خرید برای یک کالا و بودن و یا نبودن متقاضیان خرید، موجب تعیین قیمت آن خواهد شد. علاوه بر این، بورس‌های کالایی امروزه با انتشار اوراق گوناگون مبتنی بر کالا و استفاده از بازارهای مالی مانند معاملات آتی و آپشن، این امکان را فراهم می آورند تا به جای اینکه سفته بازان حاضر در بازار، کالا را به صورت فیزیکی مورد معامله قرار دهند، ریسک معاملات را به این بازارها معطوف کرده و برای سود بردن از نوسان قیمت‌ها به این بازارها مراجعه می کنند.
در این میان امروز بورس کالای ایران نیز در مسیر توسعه ابزارهای مالی قدم برداشته است که به طور قطع به توسعه بازارهای کالایی منجر خواهد شد. بطوریکه می‌توان با توسعه و فراهم کردن امکان راه اندازی بازارهای معاملات آتی و آپشن برای هر کالایی، ریسک بازار و فعالیت‌های سفته بازی را از بازار فیزیکی، جذب بازارهای مالی بورس کرد؛ به عبارتی کسانی که می خواهند از نوسانات قیمت یک محصول سود ببرند به جای اینکه خود کالا را ذخیره و انبار کنند و موجب کمیابی محصول در بازار شوند، در بازار آتی و آپشن حضور پیدا خواهند کرد.
پوشش ریسک قیمت‌ها با ابزارهای مالی
در همین ارتباط، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس معتقد است، بورس کالا با استفاده از ابزارهای مالی که در اختیار دارد، می تواند دولت را در کنترل نوسانات بازارهای مختلف و بازگرداندن آرامش به این بازارها کمک کند.
عزت‌الله یوسفیان ملا  عنوان کرد: دولت می تواند با استفاده از ظرفیت‌های بورس کالا در راستای سامان بخشی به بازارهای مختلف از جمله ارز و سکه و سایر کالاهای مهم و استراتژیک اقدام کرده و نوسانات و التهابات بازار را کنترل کند تا به این ترتیب بتواند این بازارهای نابه سامان را به سمت ثبات و آرامش هدایت کند؛ البته این اتفاق طی سال های گذشته افتاده و دولت همواره برای آزادسازی قیمت کالاها و تنظیم بازارها در حوزه‌های فولاد، فلزات، پتروشیمی و فرآورده های نفتی از بورس کالا بهره برده است.
نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه زمان استفاده از روش های روز دنیا همچون بهره گیری از ابزارهای مالی برای تنظیم بازارها فرارسیده است، افزود: بورس کالا با استفاده و به کارگیری از ابزارهای مختلف مالی که در اختیار دارد در پوشش ریسک نوسانات قیمتی موجود در بازارها و همچنین توسعه و شکوفایی اقتصاد کشور مفید است اما این در شرایطی است که فعالان اقتصادی و صنایع و همچنین مسوولان به خوبی از کارکردهای ابزارهای مالی بورس کالا مطلع باشند.
وی با بیان اینکه در حال حاضر با توجه به التهاب برخی بازارها، نگرانی هایی در مورد احتمال بروز رانت خواری و دلال بازی وجود دارد که باید به منظور جلوگیری از این پدیده های منفی اقتصادی عرضه کالاها را به سمت بورس کالا سوق دهیم، تصریح کرد: زمانی که صحبت از معامله در بورس کالا می شود اولین مزیتی که مورد توجه قرار می گیرد، کشف قیمت و ایجاد شفافیت در معاملات است که این امر باعث خواهد شد نگرانی‌ها در مورد بروز سفته بازی و دلالی جای خود را به امنیت فکری و شفافیت قیمتی دهد.
این عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در خاتمه سخنان خود گفت: باید به این نکته توجه داشت که با وجود نابسامانی‌هایی که در بازار وجود دارد، دولت اگر برای کنترل التهابات بازار از مکانیسمی شفاف مانند بورس کالا کمک بگیرد، دیگر نگران آشفتگی بازارهای مختلف در کشور نخواهد بود ./ اقتصاد آنلاین