چشم انداز افزایش عرضه، قیمت نفت را کاهش داد

قیمت نفت در بازارهای جهانی بامداد روز چهارشنبه به دلیل چشم انداز افزایش عرضه نفت در آمریکا و احتمال توقف توافق کاهش تولید اوپک و غیر اوپک در نشست آینده این سازمان کاهش پیدا کرد.

به گزارش فراسو به نقل از رویترز، قیمت نفت برنت دریای شمال که دو سوم نفت های جهان از جمله نفت اوپک بر اساس آن قیمت گذاری می شود، در ساعت ۰۳:۲۹ امروز در بازار لندن به ۷۵ دلار و ۶۵ سنت در هر بشکه رسید که نسبت به آخرین قیمت دیروز ۲۳ سنت کاهش داشت.

نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز در ساعت یاد شده در بازار نایمکس این کشور به بهای ۶۵ دلار و ۹۹ سنت معامله شد که نسبت به آخرین قیمت دیروز ۳۷ سنت کاهش داشت.

اوپک دیروز (سه شنبه) اعلام کرد چشم انداز بازار نفت در نیمه دوم سال ۲۰۱۸ اندکی نامطمئن است و هشدار داد احتمال کاهش تقاضای جهانی نفت در این نیمه وجود دارد.

«لاکمن اوتاناگا» تحلیلگر کارگزاری آتی اف ایکس تی ام کره جنوبی به رویترز گفت: چشم انداز توقف توافق کاهش تولید نفت اوپک و غیراوپک موجب کاهش قیمت نفت در روز جاری شده است

مطابق اعلام دیروز انجمن نفت آمریکا، موجودی انبارهای نفت خام این کشور هفته گذشته با ۳۰ هزار بشکه افزایش نسبت به هفته پیش از آن به ۴۳۳ میلیون و ۷۰۰ هزار شکه رسید.

طبق نظرسنجی جدید پایگاه خبری بلومبرگ آمریکا، احتمال می رود سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در نشست هفته آینده خود با افزایش تولید موافقت کند.

اوپک در نشست رسمی ۳۰ نوامبر ۲۰۱۶ (دهم آذرماه ۱۳۹۵) خود در وین، برای نخستین بار از سال ۲۰۰۸ میلادی با کاهش تولید موافقت کرد تا با کاهش مازاد عرضه نفت در بازارها، به بالا رفتن سطح قیمت ها کمک کند.

روسیه و ۹ تولید کننده دیگر نیز در اواخر سال ۲۰۱۶ به توافق کاهش تولید اوپک پیوستند. بر اساس این توافق، کشورهای امضاکننده متعهد شدند در مجموع از سطح تولید ۱٫۸ میلیون بشکه در روز بکاهند که این میزان، حدود ۲ درصد کل تولید نفت در جهان است. این توافق تا پایان سال ۲۰۱۸ معتبر است.