طرح تجزیه ایالت کالیفرنیا به رای گذاشته می شود

هیل گزارش داد: طرح پیشنهادی تجزیه کالیفرنیای آمریکا به سه ایالت، در انتخابات میان دوره در ماه نوامبر (آبان-آذر) به رای گذاشته می شود.

به گزارش فراسو به نقل از این تارنمای آمریکایی، پیشنهاد این طرح بر تجزیه ایالت کالیفرنیا به سه ایالت کالیفرنیا، کالیفرنیای شمالی و کالیفرنیای جنوبی است.
هر ایالت به رغم مساحت متفاوت، جمعیتی تقریبا مساوی خواهد داشت.

کالیفرنیا ۴ عضو جدید به سنای آمریکا اضافه خواهد کرد.

به گفته ی الکس پادیلا دبیر ایالت کالیفرنیا، تیم دراپر (Tim Draper) سرمایه گذار آمریکایی از حامیان تجزیه این ایالت بوده است؛ طرحی که با گرفتن نزدیک به ۴۲۰ هزار امضا در انتخابات عمومی ماه نوامبر به رای گذاشته خواهد شد.

اما رای گیری در این باره تنها نخستین گام در مسیر طویل تحقق تجزیه ی بزرگترین ایالت آمریکا است. حتی اگر رای دهندگان کالیفرنیایی در ماه نوامبر به این طرح رای مثبت دهند، اجرایی شدن آن همچنان به رای مثبت پارلمان کالیفرنیا نیاز دارد. این طرح همچنین ممکن است از سوی دادگاه مورد چالش قرار گیرد و نیاز به تایید کنگره آمریکا باشد.

به نوشته هیل، رای دهندگان کالیفرنیایی در سال ۱۸۵۹ (۷۵-۱۲۷۴) نیز به تجزیه ی این ایالت رای مثبت دادند اما کنگره آمریکا هیچگاه با اجرای آن موافقت نکرد.
پیروزی دونالد ترامپ، نامزد جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶، بویژه در ایالت هایی که در دموکراتها در آن از نفوذ و قدرت برخوردار بودند، موجب شوک بزرگی گردید.

مردم ایالت های کالیفرنیا، اورگان، نوادا و واشنگتن در اعتراض به پیروزی ‘دونالد ترامپ’ در پی استقلال و جدا شدن از این کشور برآمدند.

مردم کالیفرنیا که بیشترین آرای الکترال را از آن هیلاری کلینتون نامزد دمکراتها کرده بودند، با راه انداختن کمپین استقلال کالیفرنیا در سایتهای اجتماعی، خواستار جدایی از این کشور شدند. ایالت کالیفرنیا از پایگاه های تاریخی و مهم دموکراتها به شمار می رود.

سودای جدایی طلبی همواره در ایالت متحده وجود داشته است. در سال ۲۰۱۲ روزنامه آلمانی’ دی ولت’ گزارش داد که در هر ۵۰ ایالت آمریکا گروهی از شهروندان خواستار جدایی از دولت فدرال بدون وقوع جنگ داخلی هستند. تگزاسی‌ها در رأس فهرست جدایی طلبان هستند که باور دارند همه نیازهای دولت فدرال اعم از غذا، لباس و نیرو را آنها تأمین می‌کنند اما به اندازه هزینه، منافع بدست نمی‌آورند.

برخی دیگر از ایالت ها پرداخت های سنگین مالیات و هزینه های گزاف نظامی را دلیلی برای درخواست استقلال و جدایی خود از دولت مرکزی آمریکا قلمداد می کنند و معتقدند در این صورت ثروت بیشتری بدست خواهند آورد.