بروز اختلاف در فدراسیون‌های فوتبال تحت قلمرو آمریکا

بر اساس گزارش منابع آگاه،فدراسیون‌های فوتبال حاضر در قلمرو ایالات متحده آمریکا از جمله، ساموآ، گوام، پورتو ریکو و جزایر ویرجین آمریکا در رای‌گیری امروز شورای فیفا بری تعیین میزبان جام جهانی ۲۰۲۶ شرکت نمی کنند که این موضوع انتخاب میزبان جام جهانی ۲۰۲۶ را مشکل‌ساز کرد.

به گزارش فراسو، شبکه تلویزیونی «ESPN» روز چهارشنبه با درج این خبر نوشت: این تصمیم که در ابتدا توسط روزنامه گاردین فاش شد، بدنبال درخواست های مکرر مراکش اتخاذ شده است؛ تصمیمی که چهار رای را از قلک پیشنهاد مشترک آمریکا، مکزیک و کانادا خارج می کند.

فدراسیون فوتبال مراکش در ماه «مه» چندین بار با ارسال نامه به فیفا نسبت به احتمال تداخل منافع چهار قلمرو شرکت کننده در رای گیری ابراز نگرانی کرده بود.
این در حالیست که فدراسیون فوتبال دانمارک روز سه شنبه با اخلاقی خواندن حمایت از مراکش، از پیشنهاد این کشور حمایت کرد، در حالی که آلمان به عنوان نخستین کشور اروپایی پیشنهاد مشترک سه کشور آمریکای شمالی را مورد حمایت قرار داد.

تیم ملی مراکش در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه از پنج بازیکن هلندی تبار خود شامل مبارک بوسوفا، کریم الاحمدی، حکیم زیاش و نورالدین و صوفیان امرابات بهره خواهد برد.
دانمارک با اعلام پشتیبانی خود از مراکش، به جمع کشورهای اروپایی همچون فرانسه، صربستان، روسیه، بلژیک و لوگزامبورگ پیوست.

در این بین، ۱۳ کشور از ۵۴ کشور آفریقایی متهعد به حمایت از مراکش شده اند؛ این در حالیست که تنها سه کشور آفریقایی لیبریا، نامیبیا و زیمبابوه از آمریکا حمایت می کنند.

در سوی مقابل از ۳۵ فدراسیونی که از منطقه کونکاکاف در این رای گیری شرکت می کنند، ۱۱ فدراسیون از پیشنهاد مشترک سه کشور آمریکا، مکزیک، کانادا و تنها ۴ فدراسیون از پیشنهاد مراکش حمایت خواهند کرد.

منطقه آمریکای شمالی نیز اعلام کرده است که هر ۱۰ فدراسیون این منطقه به پیشنهاد مشترک سه کشور رای می دهند؛ در منطقه آسیا نیز از بین ۴۶ رای دهنده، لبنان، میانمار، فلسطین و قطر در فهرست حامیان احتمالی مراکش بوده و افغانستان، استرالیا و عربستان سعودی از آمریکا حمایت خواهند کرد