برآوردها از رشد تولید نفت آمریکا کاهش یافت

رکوردشکنی صدور نفت ایران به هند، دیدگاه تردیدآمیز اوپک به آینده بازار نفت، احتمال افزایش تولید نفت کانادا و کاهش برآوردها از رشد تولید نفت آمریکا، از جمله مهمترین اخبار بازار نفت در ۲۴ ساعت گذشته بود.

به گزارش فراسو به نقل از رویترز، آمار منابع صنعتی و کشتیرانی نشان می دهد که واردات نفت هند از ایران در ماه مه (اردیبهشت – خرداد) امسال با وجود تهدید تحریم های جدید آمریکا، به رقم رکورد ۷۰۵ هزار بشکه در روز رسید که بالاترین میزان از اکتبر ۲۰۱۶میلادی محسوب می شود.

واردات نفت هند از ایران در این مقطع، ۱۰٫۲ درصد نسبت به ماه گذشته افزایش یافت و حدود ۴۵ درصد بیشتر از مدت مشابه سال پیش بود.

**نگاه محتاط اوپک به آینده بازار نفت با وجود از بین رفتن مازاد عرضه

به گزارش رویترز، سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، چشم انداز بازار نفت در نیمه دوم ۲۰۱۸ میلادی را با وجود تلاش های این سازمان و از بین رفتن مازاد عرضه، اندکی نامعلوم و مبهم خواند.

این سازمان، علت ابهام در آینده بازار نفت را افزایش بیش از انتظار تولید نفت از سوی کشورهای غیراوپکی و احتمال کاهش تقاضای جهانی اعلام کرد.

**تثبیت کوتاه مدت و بلندمدت بازار موضوع نشست بعدی اوپک

به گزارش پایگاه خبری پلاتس، «محمد بن صالح الساده» وزیر صنعت و انرژی قطر اعلام کرد: وزیران کشورهای عضو سازمان اوپک، شرایط بازار را در نشست آینده این سازمان بررسی خواهند کرد و با توجه به ثبات کوتاه‌مدت و بلندمدت بازار، تصمیمی اتخاذ می شود.

وی اعلام کرد: سرمایه‌گذاری جهانی در بخش بالادستی نفت، کمتر از حد مطلوب است و برای تامین تقاضای پیش‌بینی شده نفت در آینده، ناکافی خواهد بود.
قرار است، نشست آینده اوپک ۲۲ ژوئن (اول تیر) امسال در وین، پایتخت اتریش برگزار شود.

**اوپک یک سازمان مستقل و به دور از مسائل سیاسی است

به گزارش شبکه خبری سی‌ان‌ان، «سهیل المزروعی» وزیر انرژی امارات و رئیس دوره‌ای سازمان اوپک، در واکنش به برخی گمانه‌زنی‌ها درباره پیروی برخی اعضا از خواسته‌های آمریکا گفت: نمی‌توان این صحبت را تایید کرد، این گفته حقیقت ندارد و نشنیده‌ایم. البته آمریکا برای ما مهم است اما هیچ پیامی به صورت رسمی یا غیررسمی از سوی این کشور دریافت نکرده‌ایم.

وی گفت: ایالات متحده به طور طبیعی یک بازار باز است و آنها به طور مستقیم یا غیر‌مستقیم نمی‌گویند که این کار را انجام دهید یا انجام ندهید، اما به‌ طور حتم رخدادها در بازارهای خاص را در نظر می‌گیریم.

المرزوعی درباره درخواست برخی اعضای اوپک برای واکنش این سازمان به تحریم‌های یکجانبه آمریکا گفت: تلاش می کنم به عنوان رئیس نشست امسال اوپک، تا جایی که امکان دارد، این سازمان را بدون مسائل سیاسی اداره کنم زیرا اوپک مستقل و تصمیم‌های آن، برای ایجاد ثبات بازار است.

**تولید نفت کانادا تا سال ۲۰۳۵ میلادی ۳۳ درصد افزایش میابد

به گزارش رویترز، گروه صنعتی اتحادیه تولیدکنندگان نفت کانادا اعلام کرد: تولید نفت این کشور قرار است با رشد برداشت از ماسه های شنی تا سال ۲۰۳۵ میلادی ۳۳ درصد افزایش یابد اما بدون خط لوله های جدید صادرات نفت، تولیدکنندگان کانادایی نمی تواننند با بازارهای نوظهور دست پیدا کنند.

این گروه در گزارش سالانه خود اعلام کردند که رقابت برای سرمایه گذاری در بازارهای جهانی بسیار وخیم و کانادا در حال از دست دادن سهم خود است اما با این وجود، تولید نفت این کشور در سال ۲۰۳۵ میلادی به پنج میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه در روز خواهد رسید.

این میزان در سال ۲۰۱۷ میلادی چهار میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز بوده است.

**کاهش برآوردها از رشد تولید نفت آمریکا

به گزارش رویترز، اداره اطلاعات انرژی آمریکا انتظار دارد که رشد تولید نفت این کشور در سال ۲۰۱۹ میلادی کمتر از میزانی باشد که پیش تر در گزارش خود برآورد کرده بود و میزان تولید به ۱۱ میلیون و ۷۶۰ هزار بشکه در روز برسد.

این اداره انتظار دارد که رشد تولید نفت آمریکا در سال آینده میلادی ۹۷۰ هزار بشکه در روز باشد، این در حالی است که ماه گذشته این نهاد برآورد کرده بود که تولید نفت آمریکا با یک میلیون و ۱۴۰ هزار بشکه در روز افزایش سالانه به ۱۱ میلیون و ۸۶۰ هزار بشکه در روز برسد.