گوهری‌ترین عنصر فرهنگی از نگاه وزیر ارشاد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از ثبت ۶۰۰ انجمن ادبی در کشور خبر داد و ادبیات را مهمترین و گوهری‌ترین عنصر فرهنگی دانست.

به گزارش فراسو به نقل از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی در نخستین مجمع عمومی انجمن های ادبی ایران و آیین پایانی دومین جایزه ملک الشعرای بهار گفت: انجمن های ادبی به عنوان یکی از قدیمی ترین نهادهای مدنی تاریخ کشور از جایگاه مهمی برخوردار بوده و با توجه به اینکه انجمن ها خاستگاه زبان و ادبیات فارسی در کشور هستند، بخشی از دانشکده زبان و ادبیات فارسی را وامدار انجمن های ادبی تاریخی هستیم.

وی که شب گذشته در مجتمع آدینه سخن می گفت، اضافه کرد: تاکنون انجمن های ا‌دبی به مثابه یک تاریخ کهن و پرنشاط عمل کرده اند، بنابراین باید از آنها به عنوان نهاد اجتماعی کهن بهره کافی ببریم.

صالحی یادآور شد: در شکل سنتی انجمن های ادبی قالب آمرانه وجود داشت، به طوری که انجمن های ادبی تحت حاکمیت دولتی باشند، البته این امر می تواند اجماع و شناسایی را در پی داشته باشد ولی ممکن است انجمن های ادبی را به مخاطره بیندازد.

به گفته وزیر ارشاد، مسیری که انجمن های ادبی تاکنون طی کرده اند آهسته اما منظم بوده که بعد از آن شاهد شکل گیری جایزه بهار بوده ایم.

**آنچه فرهنگ یک کشور را حفظ می کند، مردم هستند

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: دولت ها نمی توانند تصدی گری حوزه فرهنگ را داشته باشند زیرا دولت ها روزی می روند و آنچه فرهنگ یک کشور را حفظ می‌کند، مردم هستند و مردم هم از دل این انجمن ها بیرون می آیند و می توانند فرهنگ کشور را حفظ کنند.

وی اضافه کرد: از طریق جایزه ملک الشعرای بهار می توان از انجمن های خلاق و صاحب ایده های نو تجلیل و با آنها ارتباط برقرار کرد تا به سمت خلاء نروند و با طی این مسیر، انجمن های ادبی ایران یک نهاد فراگیر است که البته تا مرحله پایانی آن‌ گام های جدی مانده است.

صالحی با اشاره به وجود بیش از ۶۰۰ انجمن با شناسه ثبت شده، تاکید کرد: ما در حوزه سینما، موسیقی و تئاتر دارای خانه های مرتبط هستیم اما ادبیات که مهمترین و گوهری ترین عنصر فرهنگی است، این امکان را نداشت و امروز قدم های آهسته اما مطمئن به سوی انسجام انجمن های ادبی ایران برداشته ایم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر نقش مردمی انجمن های ادبی در حفظ فرهنگ کشور گفت: در کنار ساختارهای شکل گرفته در انجمن های ادبی، باید انجمن ها به عنوان یک نهاد مدنی که گوهر و‌ چراغ ایران زمین است پیش بروند.

وی اضافه کرد: دولت ها به تنهایی نمی توانند تصدی گری انجمن های ادبی را عهده دار باشند، بلکه مردم می توانند فرهنگ یک کشور را حفظ کنند و از طریق انجمن های ادبی به صیانت و ارتقای آن کمک کنند و به هر اندازه از تصدی گری دولتی دور شویم و کار را به مردم واگذار کنیم، اتفاقات مبارک رخ خواهد داد.

صالحی افزود: نهاد مدنی باید مدنی بماند اما اگر نام مدنی را داشته و در عین حال وابستگی به دولت داشته باشد، ممکن است هویت لازم را به دست نیاورد.

وی اضافه کرد: فرهنگ این سرزمین را پایتخت حفظ نکرده است، بلکه تمام این ملت فرهنگ کشور را حفظ کرده اند، پس تمام استانها و هیجانات آنها باید مثل پایتخت نشین ها دیده شود.

محسن جوادی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره مجمع عمومی انجمن های ادبی گفت: انجمن ادبی در معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شکل گرفته و امید است این مسیر به خوبی پیش رود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم از دختر ملک الشعرای بهار و مرحوم امیرحسین فردی نویسنده و بزرگ انجمن دار ادبیات انقلاب اسلامی و همچنین انجمن های ادبی منتخب تجلیل کرد.

همچنین مراسم تکریم غلامرضا طریقی رییس انجمن ادبی اردیبهشت به عنوان دومین رییس مجمع عمومی انجمن های ادبی ایران در این دوره از انتخابات انجمن با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام شد.

در این مراسم همچنین اعضای هیات موسس انجمن‌های ادبی، کارگروه اعطای شناسه انجمن‌های ادبی و برخی از چهره‌های نام‌دار فرهنگ و ادبیات کشور حضور داشتند.

در این مراسم که با حضور دبیران و نمایندگان بیش از ۳۰۰ انجمن ادبی کشور برگزار شد، غلامرضا طریقی با کسب بیشترین آرا به عنوان دبیر «مجمع انجمن‌های ادبی» انتخاب شد.

در پایان این برنامه، از ۱۳ انجمن ادبی که گزارش فعالیت‌ها و طرح‌ها اجرایی خود را برای دبیرخانه دومین جشنواره انجمن‌های ادبی ارسال کرده‌ بودند، با اهدای نشان ملک‌الشعرای بهار، لوح یادبود و جایزه نقدی تجلیل شد.