تن‌پوش، رسانه‌ای فراگیر با پیام‌های مختلف در فضای عمومی جامعه

رییس جهاد دانشگاهی هنر، تی شرت یا تن پوش را همچون رسانه‌ای فراگیر در فضای عمومی جامعه دانست که پیام‌های مختلفی را که می تواند مولفه و مفاهیم فرهنگ ایرانی باشد، منتشر می کند.

به گزارش فراسو، بهزاد رشیدی روز یکشنبه در نشست خبری ششمین جشنواره ملی نقش تن پوش،اظهار داشت: این دوره از جشنواره با اهدافی همچون ارایه الگوی مناسب پوشش در جامعه، فرهنگ سازی در زمینه پوشش و هنر و همچنین برقراری ارتباط بین هنرمندان و مراکز تولیدی و صنعتی برگزار می‌شود.

رشیدی ادامه داد: فراگیرترین نوع پوشش یا همان تی شرت، مدنظر قشر جوان است و دانشجویان و در همین راستا هنرمندان جوان با استفاده از خلاقیت‌های هنری و چاپ آن روی یک تی شرت ساده، آثار خود را به دبیرخانه ارسال کرده اند که پس از داوری، تعدادی از آثار برگزیده به بخش نمایشگاهی و تولید انبوه راه یافته است.

وی افزود: در این دوره، مظاهر و مفاخر تمدن ایرانی مدنظر بوده است چون تمدن ایرانی معرف فرهنگ است و سعی شده آثار دانشجویی جهت دهی شده و متوجه مضامین فرهنگ ایرانی شوند زیرا اگر به این مضامین تاریخی توجه نکنیم، کم کم مضامین ایرانی به فراموشی سپرده خواهد شد.

رئیس جهاد دانشگاهی هنر ادامه داد: کمک به سبک پوشش کشور از دیگر اهداف مهمی است که جهاد دانشگاهی آن را دنبال می‌کند و تلاش می کنیم تا با برگزاری این جشنواره و جشنواره های مشابه مانند ‘دیبا’ ارتباط با رسانه ها را بیشتر کنیم تا فهم عمومی جامعه در این حوزه افزایش پیدا کند.

وی با بیان اینکه برخی نمادها که بر روی لباس ها و تن پوش ها وجود دارد هیچ سنخیتی با فرهنگ ما ندارد، گفت: ما می توانیم با تغییر این نمادها، قابلیت ها و مفاهیم مختلف کشورمان را روی تن پوش ها منتشر کنیم، به طور مثال عکس تخت جمشید یا پرتره هایی از هنرمندان را روی تن پوش بیاوریم .

رشیدی افزود: همین تی شرت یا تن پوش می تواند به عنوان یک کالای ارزشمند ایرانی و سوغات ارزان قیمت به همه جا برود و یا حتی گردشگران خارجی با خرید آن فرهنگ و تمدن ایران را به کشورهای خود ببرند.

وی اظهار داشت: تلاش می کنیم هنرمندان جوان و موفق این جشنواره را به مراکز صنعتی معرفی کرده و آثار برتر را به تولید انبوه برسانیم.

اختتامیه ششمین جشنواره ملی نقش تن پوش ۲۵ اردیبهشت ماه در فرهنگستان هنر با معرفی برگزیدگان برگزار می شود همچنین نمایشگاه آثار منتخب ۲۵ و ۲۶ اردیبهشت ماه در تالار استاد فرشچیان در فرهنگستان هنر میزبان هنردوستان است.