آذری جهرمی : کسب چهار درصد از محتوای وب فارسی هدف وزارت ارتباطات است

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: افزایش بیش از دو برابری و بهره مندی چهار درصدی از محتوای وب به زبان فارسی هدف این وزارتخانه است.

به گزارش فراسو، محمدجواد آذری جهرمی روز دوشنبه در نشست بنیاد سعدی به مناسبت پاسداشت روز زبان و ادب فارسی و رونمایی از نرم افزار کاربردی آموزش زبان فارسی، افزود: در روند رشد تکنولوژی در دنیا، ارتباطات در نخستین مرحله شهرها را به یکدیگر متصل کرد و در مرحله بعدی با گسترش موبایل ها مردم با یکدیگر ارتباط یافتند که در آینده این روند به اتصال اشیا با یکدیگر پیش می رود.

وی خاطرنشان کرد: در تحول دوم، یکی از مسائل پیش رو برای اهداف تعیین شده، اتصال و به اشتراک گذاری اطلاعات برای استفاده از منابع و اطلاعات و تبادل تجارب بود که یکی از چالش ها در این زمینه، استفاده از زبان و ترویج یک زبان واحد بود.

آذری جهرمی با بیان اینکه در این مسیر، تبدیل معانی باعث کاهش کیفیت و محدودیت منابع شد، خاطرنشان کرد: سرویس های محلی دارای ارزش بودند اما به هر حال منابع بزرگ تر، ارزشمند تر نیز هستند ولی این اشتراک گذاری های بزرگ، خرده فرهنگ ها و زبان ها را در خطر از بین رفتن قرار می دهد.

وی به تجربه از بین رفتن و کاهش تدریجی پیامک ها طی چند سال اخیر اشاره کرد و اظهار داشت: در آن دوران به دلیل توسعه یافته نبودن زبان فارسی در فضای الکترونیک، فینگیلیش متولد شد و مردم برای مکالمات خود از حروف انگلیسی با گویش خود استفاده می کردند.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه دو اقدام توانست این روند را تغییر دهد، تاکید کرد: ایجاد خط فارسی در فضای تکنولوژی و سیاستگذاری های موثر در زمینه ارزان سازی قیمت پیامک فارسی، باعث شد امروزه بیش از ۹۵ درصد از تبادل پیامک ها به نگارش فارسی باشد.

وی یادآور شد: بعد از این مقابله ها، روند تکنولوژی به گونه ای پیش رفت که احترام به زبان های محلی مورد ارزش قرار گرفت.

آذری جهرمی با بیان اینکه در سال های آینده، موضوع زبان کنار گذاشته خواهد شد تصریح کرد: روند پیشرفت تکنولوژی باعث خواهد شد تا هر فرد به زبان خود با استفاده از نرم افزارهای ترجمه گر با افراد دیگر در جهان ارتباط برقرار کند.

وی ادامه داد: باید در این زنجیره رقابت، با توسعه کاراکترهای فارسی در توسعه تکنولوژی زبان گام برداریم و دستاوردهایمان را در اختیار جهان قرار دهیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه بر اساس سیاست های کشور و خواسته مردم دلبسته به زبان فارسی که به آن افتخار می کنند، اکنون در حوزه وب در زمینه رشد و احیای زبان فارسی از ۹ دهم به ۱٫۸ درصد با وجود یک درصد جمعیت جهان دست یافته ایم.

آذری جهرمی با بیان اینکه باید بتوانیم این میزان را به سهم چهار درصد از فضای وب سطح جهان برسانیم، اظهار داشت: تاکنون فعالان و منابع این حوزه را گرد یکدیگر جمع نکردیم اما به دلیل اهمیت رشد زبان فارسی باید همراه با یکدیگر به توسعه هایی در این حوزه دست یابیم.

وی تاکید کرد: پیشینیان ایران در توسعه علم در جهان پیشرو بودند و امروز جوانان در همان مسیر توانایی تبادل اطلاعات و پیشرفت را دارند.

** برای فهماندن حرف خود به جهان باید زبان فارسی را گسترش دهیم

رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی نیز در این مراسم با اشاره به نامگذاری روز ۲۵ اردیبهشت ماه با عنوان روز ملی زبان فارسی، تصریح کرد: این روز پاسداشت، آغاز ششمین سال کاری در بنیاد سعدی نیز هست.

غلامعلی حداد عادل یادآور شد: بنیاد سعدی با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی برای گسترش زبان فارسی در جهان آغاز به کار کرد و حوزه فعالیت آن برای آموزش زبان فارسی در میان خارجی زبانان داخل و خارج کشور تعیین شد.

وی با بیان اینکه طی پنج سال گذشته بنیاد سعدی تا حدود زیادی در محافل و مجامع معرفی شده و در شمار موسسات مشابه در بقیه کشورها برای گسترش زبان در جهان رسیده است، خاطرنشان کرد: این بنیاد، امروز مرجع فارسی زبانان در جهان برای مدرسان و استادان زبان فارسی است و اکنون در ۶۲ کشور، ۳۴۰ کرسی زبان فارسی دارد.

به گفته حدادعادل، هر کشوری که در دنیا حرفی برای گفتن داشته باشد باید زبان دنیا را بداند و زبان خودش را به جهان بیاموزد.

وی با بیان اینکه بهترین مترجمان کسانی هستند که بتوانند متنی را از زبان مادری ترجمه کنند، اظهار داشت: ۳۰۰ استاد، تدریس زبان فارسی را در جهان بر عهده دارند که از این تعداد ۱۴۰ استاد بومی کشور خودشان هستند که این زبان را فرا گرفته اند.

حدادعادل با بیان اینکه سه کشور هند، پاکستان و تاجیکستان، مرکز تحقیقات زبان فارسی دارند، تصریح کرد: در روسیه و ترکیه هم نهاد آموزش زبان فارسی داریم و بنیاد سعدی علاوه بر ۳۰ استاد اعزامی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، مدرسانی را اعزام و دانشجویان زبان فارسی را بورسیه می کند.

به گفته وی، در بعضی کشورها المپیاد زبان فارسی برگزار می شود و در چهار کشور جمهوری آذربایجان، بنگلادش، پاکستان و بلغارستان آزمایشگاه داریم و از هشت مدرسه در ارمنستان و اکراین برای آموزش زبان فارسی به عنوان زبان دوم حمایت می کنیم.

وی با تاکید بر اینکه نام بنیاد سعدی برگرفته از آموزگار جاودانه زبان فارسی است، تاکید کرد: فعالیت این موسسه تحقیقات درباره سعدی نیست بلکه برای گسترش زبان فارسی در جهان تلاش می کند.

۲۵ اردیبهشت ماه به عنوان روز «پاس‌داشت زبان فارسی» و «بزرگداشت حکیم فردوسی» در تقویم رسمی کشور نامگذاری شده است.