مصطفوی: عملکرد فوتبال ایران در مسایل بین الملل ضعیف بود

رییس اسبق فدراسیون فوتبال گفت: عملکرد فدراسیون فوتبال در بخش بین الملل در سال ۹۶ به شدت ضعیف بود و به اعتقاد من مسئولان فدراسیون در این زمینه نمره قابل قبولی کسب نکرده اند.

به گزارش فراسو، اریوش مصطفوی روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا در خصوص وضعیت فوتبال ایران در سالی که رو به پایان است، اظهار داشت: عملکرد فوتبال ایران در این سال را به دو بخش داخلی و خارجی تقسیم می کنم. در بخش داخلی با وجود همه اعتراض هایی که در خصوص لیگ وجود داشت این مسابقات در حال پیگیری است و شرایط نسبتا خوبی دارد.
وی ادامه داد: البته یکی از ضعف های فوتبال ایران در بخش داخلی رسیدگی به تیم های پایه است که هم فدراسیون فوتبال و هم باشگاه ها کوچکترین توجهی به این بخش نداشته اند.
رییس اسبق فدراسیون فوتبال با اشاره به وضعیت فوتبال ایران در بخش بین الملل نیز یادآور شد: در بخش خارجی به خصوص در دفاع از حق فوتبال ایران فوق العاده ضعیف عمل کردیم. شاهکار این قسمت مشکل ما با عربستان بود که مسئولان مربوطه هیچ کاری برای این مساله نکردند و برخلاف ما عربستانی ها بهترین استفاده را از این اتفاق بردند.

*** خلا مدیر در تیم های احساس می شود
وی تصریح کرد: یکی دیگر از مشکلات ما در بخش تیم ملی است که هیچ فردی توان کنترل سرمربی تیم ملی را ندارد. قطعا می توانستیم با انتخاب یک مدیر برای تیم های ملی خود هم کی روش را کنترل و هم ارتباط خوبی میان تیم های رده های مختلف سنی ایجاد کنیم.
مصطفوی با اشاره به موفقیت های فدراسیون فوتبال، اظهار داشت: یکی از موفقیت های فدراسیون فوتبال نتایجی است که تیم ملی در مسابقات مقدماتی جام جهانی گرفت البته همه می دانیم این نتایج تضمین حضور موفق ما در جام جهانی نیست.
وی افزود: برای موفقیت در جام جهانی تیم ملی نیاز به بازی های دوستانه دارد و در شرایطی که تیم های دیگر تا امروز ۶ بازی دوستانه پشت سر گذاشته اند ما هنوز در حالی برنامه ریزی برای برگزاری این مسابقات هستیم.

*** حق پخش نیاز بزرگ فوتبال ایران است
رییس اسبق فدراسیون فوتبال در خصوص مشکلات فوتبال ایران در بخش مالی هم می گوید: در فوتبال روز دنیا راهکارهای زیادی برای درآمدزایی وجود دارد اما در فوتبال ایران ما همچنان در مرحله اول کار که گرفتن حق پخش تلویزیونی است ناموفق بوده ایم.
وی تاکید کرد: این مشکل به سادگی حل نمی شود و تا زمانی هم که این اتفاق رخ ندهد، فوتبال ایران هر روز در این باتلاق بیشتر غرق خواهد شد.

*** اراده ای برای حل مشکل دلالی در فوتبال ایران وجود ندارد
مدیرعامل اسبق باشگاه پرسپولیس گفت: یکی دیگر از مشکلات تکراری فوتبال ایران بحث دلالی است که هیچ اراده ای هم برای حل آن دیده نمی شود. متاسفانه قدرت دلالان در فوتبال ایران حتی از مدیران باشگاه ها هم بیشتر است و باید در این خصوص نیز فکری اساسی شود.
وی تاکید کرد: یکی از دلایل قدرت گرفتن دلالان در فوتبال ایران انتخاب مدیران ضعیف برای آن به خصوص باشگاه ها است. در فوتبال ایران بیشتر مدیران باشگاه ها بر اساس روابط انتخاب می شوند و هیچ قانونی در این رابطه وجود ندارد.

*** باشگاه های ایرانی ساختار ندارند
مصطفوی افزود: امروز فوتبال ایران باشگاههایی دارد که نه از ساختار صحیحی برخوردارند و نه برنامه ای برای پیشرفت در سطح قاره آسیا دارند. بنابر این اطمینان داشته باشید با ادامه این روند باشگاه های ما هر روز ضعیف تر خواهند شد.
وی خاطرنشان کرد: تنها راه نجات فوتبال ایران این است که از نظر مالی نیازی به ارگان های دیگر نداشته و خودکفا باشند.
رییس اسبق فدراسیون فوتبال در رابطه با خصوصی نشدن باشگاه های فوتبال در ایران هم یادآور شد : این اتفاق هیچ گاه در فوتبال ایران رخ نخواهد داد مگر اینکه حق پخش باشگاه ها داده شود تا بخش خصوصی جرات حضور در فوتبال را پیدا کند.