آماده‌باش کامل نیروهای راهداری کشور در روزهای برفی پیش‌رو

هزار دستگاه ماشین‌آلات راهداری و ۱۵ هزار نیروی راهداری در سراسر کشور در حالت آماده‌باش قرار دارند که تراکم نیروهای راهداری در محورهای واقع در استان‌های سردسیر پررنگ‌تر است.
به گزارش فراسو به نقل  روابط‌عمومی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای عبدالهاشم حسن‌نیا معاون راهداری این سازمان در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت راه و شهرسازی با اعلام این مطلب افزود: باتوجه به هشدار سازمان هواشناسی به افرادی که قصد سفر در جاده‌ها طی روزهای برفی را دارند، توصیه کرد ضمن پرهیز از انجام سفرهای غیرضروری، در لاین‌های اضطراری جاده‌ها و شانه راهها که برای تردد خودروهای امدادی، راهداری و پلیس در نظر گرفته شده است، عبور نکنند و در صورت ضرورت سفر، زنجیرچرخ و یخ‌شکن همراه داشته باشند.
معاون راهداری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای همچنین افزود: تأکید ویژه‌ای بر آماده‌باش و تجهیز نیروهای راهداری در استانهای تهران، البرز، قم، قزوین و مازندران اعمال شده است که در نتیجه آن مجموعاً ۵۰ دستگاه ماشین‌آلات راهداری برای تجهیز راهداری در استانهای یادشده کرایه شده است.
حسن‌نیا خاطرنشان کرد:
در این خصوص همچنین مجوز استفاده از پتانسیل‌های بخش خصوصی و پیمانکاران در صورت نیاز به ویژه در محور تهران – کرج و کرج – قزوین صادر شده است.
وی با اشاره به اینکه بیش از ۹۵ درصد خودروهای عبوری در ۲۴ ساعت بحرانی روزهای بارش در بهمن‌ماه فاقد زنجیرچرخ بودند، افزود:
هنگام بارش شدید برف و کولاک پیشین در تاریخ ۷ و ۸ بهمن ماه، بیش از ۹۵ درصد خودروهای عبوری از جاده‌ها، فاقد این دو ملزومات بودند و همین مسئله باعث انسداد سطح اشباع شده راهها، توقف ترددها و کندی در امدادرسانی شد.
حسن‌نیا خاطرنشان کرد: باتوجه به پیش‌بینی بارش باران، برف، برودت شدید هوا، کولاک و یخبندان در هفته‌های آتی، هماهنگی‌های لازم از سوی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای درخصوص تشکیل ستاد مدیریت بحران در استانها به ویژه در استانهای سردسیر با موضوع بارش‌های آتی، استفاده از توان ماشین‌آلات دولتی و خصوصی و هماهنگی‌ لازم بین ادارات و نهادهای دولتی با این سازمان و پلیس راهور ناجا انجام شده است.
وی با اشاره به تجهیز راهدارخانه‌های سراسر کشور افزود: اقداماتی چون ذخیره‌سازی شن و نمک به میزان لازم در راهدارخانه‌ها و طول راهها، سرویس و آماده‌سازی ماشین‌آلات و اکیپ‌های راهداری، بررسی و نظارت مستمر بر سیستم گرمایشی راهدارخانه‌ها، آماده‌سازی راهدارخانه از لحاظ تعمیر، تجهیز و تکمیل امکانات بهداشتی و رفاهی، باز بودن منظم و مستمر درب راهدارخانه‌ها جهت اسکان موقت مسافران در راه‌ مانده و پذیرش مسافران در شرایط سخت جوی در جاده‌های سردسیر از جمله مهمترین اقدامات این سازمان در ارتباط با آماده‌باش بخش راهداری است.

لینک کوتاه خبر: http://farasoonews.ir/HVO8Kارسال